Rusza nabór wystawców na Jarmark Bożonarodzeniowy

 (link otworzy duże zdjęcie)

Między 4 a 9 grudnia odbędzie się kolejna edycja gnieźnieńskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony przedsiębiorców oraz ograniczoną ilość stanowisk, Urząd Miejski rozpoczął nabór wystawców. Zgłoszenia można przesyłać do 13 listopada.

Gnieźnieńskie Jarmarki Bożonarodzeniowe, których organizację zainicjował w grudniu 2014 r. Prezydent Miasta, z roku na rok zyskują coraz większą popularność, i już na stałe wpisały się w zimowy kalendarz wydarzeń w Pierwszej Stolicy Polski. W tym roku, domki wystawiennicze zmienią swoją lokalizację i znajdą się na deptaku na ul. Chrobrego oraz częściowo na ul. Rzeźnickiej. Zachęcamy do zapoznania się z mapą poniżej.

Wzorem ubiegłego roku, planowana jest również strefa mobilnych punktów gastronomicznych, czyli tzw. food-trucków. Właściciele takich pojazdów zainteresowani zaprezentowaniem swojej oferty gastronomicznej, również mogą zgłaszać chęć udziału w wydarzeniu.

Z uwagi na specyfikę imprezy, w pierwszej kolejności rozpatrywane i akceptowane będą zgłoszenia tych handlowców, którzy zadeklarują asortyment kojarzony ze świętami Bożego Narodzenia (bombki, ozdoby i potrawy świąteczne, towary nadające się na prezenty).

Impreza potrwa 6 dni – od piątku do środy. Rezerwacji terminu handlu podczas Jarmarku można dokonywać na wybrany dzień lub dni, aczkolwiek priorytetowo będą traktowani wystawcy rezerwujący stoisko na cały czas trwania Jarmarku. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 13 listopada.

Korzystanie z udostępnionej wystawcom infrastruktury będzie możliwe po uiszczeniu opłaty, która dla przedsiębiorców prywatnych, za najem 1 domku drewnianego wynosi 120,00 zł brutto (w tym energia elektryczna) za każdy dzień Jarmarku. Dla warsztatów terapii zajęciowych, świetlic socjoterapeutycznych, stowarzyszeń lokalnych wytwórców oraz innych organizacji prowadzących zajęcia z dziećmi i osobami dorosłymi, nie będących przedsiębiorstwami prywatnymi – opłata dzienna wynosi 50,00 zł brutto.

W przypadku zajęcia dodatkowej powierzchni na płycie Rynku celem ekspozycji towarów lub ustawienia innych atrakcji dla odwiedzających imprezę – opłata wynosi 3,00 zł netto za każdy 1m² dziennie. Ekspozycje towarów w domku wystawienniczym oraz poza nim muszą być przygotowane i utrzymywane w estetycznej formie. Zabronione jest ustawianie prowizorycznych łóżek polowych, stołów typu krzyżak, kartonów i tym podobnych.

Zainteresowani wystawcy proszeni są o wypełnienie Formularza Zgłoszeniowego, który wraz z Oświadczeniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć osobiście, wysłać skan mailem na jarmark@gniezno.eu lub przesłać listownie na adres Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Pytania w sprawie organizacji imprezy można kierować mailowo lub telefonicznie na adres: jarmark@gniezno.eu, tel. 61 426 04 35 (pon-pt, 8.00-15.00). Urząd Miejski w Gnieźnie – Wydział Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu, ul. Lecha 6, 62 200 Gniezno.

Opublikowano: 21 października 2020 13:43

Kategoria: Aktualności

Załączniki:

Regulamin jarmarku [107.98 KB]

Oświadczenie [15.16 KB]

Mapka [2.94 MB]

Formularz zgłoszeniowy [35.27 KB]

Wyświetleń: 976

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM