mali bracia Ubogich rozpoczynają działalność w Gnieźnie

 (link otworzy duże zdjęcie)

W Polsce mieszka ok. 1,5 miliona osób powyżej 80 roku życia. Połowa z nich żyje samotnie. Wielu nie ma już rodziny ani przyjaciół. Co dwudziesty senior nie ma z kim porozmawiać i w ogóle nie wychodzi z domu. Skazani na samotność tracą sens życia. Dopada ich apatia, brak apetytu oraz strach przed jutrzejszym dniem.

Z rozwiązaniem przychodzi Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, w którym od 2003 roku wspiera się seniorów cierpiących na samotność, oferując im trwałą relację z wolontariuszem w myśl słów, że jedynym lekarstwem na samotność jest obecność drugiego człowieka.

Od ponad 17 lat prowadzą w Polsce Program Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć, w ramach którego organizują długoterminowy wolontariat towarzyszący na rzecz seniorów żyjących w osamotnieniu. W Programie Obecność wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie dzwoni i wspiera w trudnych chwilach. mali bracia Ubogich budują w ten sposób niezwykłą - opartą na przyjaźni i zaufaniu - relację wolontariusza z samotnym seniorem. W Programie uczestniczy już ok. 700 osób z Warszawy, Pruszkowa, Lublina, Świdnika, Poznania, Wrocławia i Krakowa. Teraz dołącza do nich Gniezno!

Do kogo kierowany jest Program Obecność? Do seniorów żyjących w osamotnieniu, którzy chcą budować relację z drugim człowiekiem. W ostatnich miesiącach, w związku z pandemią, wszyscy świadomie zamykaliśmy się w domach i ograniczaliśmy kontakty społeczne. W pewnej mierze doświadczyliśmy tego, czego na co dzień doświadczają podopieczni Stowarzyszenia mali bracia Ubogich: samotni seniorzy, którzy niejednokrotnie nie są w stanie samodzielnie wyjść z domu. Wszyscy doświadczyliśmy zamknięcia, izolacji i rosnącej bezradności. I samotności przy śniadaniu wielkanocnym. Po zniesieniu części ograniczeń większość z nas z ulgą powróciła do życia społecznego i do kontaktów z rodziną. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich cały czas pamięta jednak o tym, że wielu samotnych seniorów pozostało w domach, po części w obawie przed koronawirusem, a po części dlatego, że długotrwałe zamknięcie zmniejszyło ich możliwość samodzielnego poruszania się. Pomóż dotrzeć do seniorów żyjących w osamotnieniu.

Organizatorzy zapraszają do Programu również wolontariuszy – osoby dorosłe, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem. Wspólne spędzanie czasu, rozmowy, spacery, dawanie drugiej osobie poczucia, że jest dla kogoś ważna, że jest ktoś, kto o niej pamięta.

Samotność jest jedną z wielu bolączek seniorów. Seniorzy często potrzebują pomocy, która wykracza poza Program obecność, np. w załatwianiu spraw urzędowych, w czynnościach życia codziennego, usług opiekuńczych lub pielęgnacyjnych. Doświadczenie stowarzyszenia pokazuje, że potrzeb seniorów jest tak wiele, że przekraczają one zakres działania każdej z organizacji, dlatego stawia na lokalną współpracę z innymi organizacjami, uzupełniając się wzajemnie w działaniu na rzecz potrzebujących seniorów. Przyjmując seniora do grona podopiecznych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich czuwają nad jego kondycją psychiczną, a w razie potrzeby wspierają w sytuacjach kryzysowych, w uzyskaniu specjalistycznej pomocy.

Na wszystkie zgłoszenia i dodatkowe pytania chętnie odpowie: Alicja Stronka - Koordynatorka regionalna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Poznaniu, e-mail: gniezno@malibracia.org.pl
telefon: 534 833 966.

Opublikowano: 15 października 2020 07:57

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 377

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM