„Śladem pędzla na ścianie” - oprowadzanie po gnieźnieńskich muralach

 (link otworzy duże zdjęcie)

Stary Ratusz w Gnieźnie zaprasza na spacer z Rafałem Wichniewiczem, będący niejako kontynuacją działań wokół Wielkopolskiego Festiwalu Miejskiego, realizowanego przez MOK w lipcu 2020, dofinansowanego wówczas ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020".

Kiedyś murale stanowiły nieodłączny element przestrzeni miejskiej. Sto lat temu ich funkcja była czysto reklamowa - afiszowano firmy lub zakłady, zachęcano do kupna i skorzystania z usług. Później, już w okresie PRL-u, ich znaczenie nieco się zmieniło - stały się dużym akcentem architektonicznym, urozmaicającym szarą codzienność. Trudno tu było mówić o reklamie - bardziej o czymś, co podkreślało znaczenie dużych państwowych zakładów produkcyjnych. Czasami było na nich miejsce na propagandę.

Gnieźnieńskie murale są wiekowe i historycznie stanowią wartość dodaną naszego miasta. Niestety, wszystkie znikają z roku na rok. Dlatego udajmy się w podróż ulicami naszego miasta, poznając lub przypominając sobie ich istnienie, czasem też autora, a niekiedy sam zakład, który został zmieciony przez zawirowania dziejowe. Podróż zaczniemy na skrzyżowaniu ul. Żwirki i Wigury z ul. św. Michała, skąd udamy się trzykilometrowy spacer. W razie wyjątkowej niepogody (deszcz) wydarzenie zostanie zorganizowane w innym terminie.

Opublikowano: 22 września 2020 12:16

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 109

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM