Repatrianci nareszcie w domu

 (link otworzy duże zdjęcie)

Miasto Gniezno powitało dwoje repatriantów: brata i siostrę z Kazachstanu, którzy zamieszkali w Gnieźnie na zaproszenie Rady Miasta Gniezna.

W wyniku zawieszenia ruchu lotniczego i zamknięcia wielu granic w związku z pandemią wirusa SARSCoV2, od wielu miesięcy z niecierpliwością oczekiwaliśmy na przyjazd rodziny repatriantów do Polski. Dzięki współpracy MSZ i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów repatrianci przylecieli specjalnym lotem Polskich Linii Lotniczych wraz z grupą 85 Polaków, z których większość trafiła do ośrodka adaptacyjnego.

Obecni repatrianci to potomkowie Polaków, którzy zostali deportowani do Kazachstanu w 1936 r., gdzie niejednokrotnie byli represjonowani przez Związek Sowiecki. Mimo to zachowali swoją polskość, przekazując potomkom tęsknotę za ojczyzną, kulturą i religią.

Przyjęcie repatriantów w poczet mieszkańców Miasta Gniezna było możliwe dzięki pomocy lokalnych przedsiębiorców, radnych, parlamentarzystów i osób prywatnych, którzy bardzo aktywnie włączyli się w akcję koordynowaną przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie w doposażenie mieszkania. Mimo, iż pierwsze dni spędzone w nowej ojczyźnie repatrianci musieli spędzić nie wychodząc z domu z uwagi na zalecony przez inspekcję sanitarną okres kwarantanny pozostając pod opieką urzędników, już teraz mogą w pełni cieszyć się nowym miejscem.

Jest to czwarta rodzina repatriantów przyjęta przez Miasto Gniezno. Wszystkie rodziny pochodzą właśnie z Kazachstanu.

Pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom, na których pomoc mogła liczyć rodzina: Poseł na Sejm Zbigniew Dolata, Poseł na Sejm Paulina Hennig-Kloska, Poseł na Sejm Tadeusz Tomaszewski, Senator Paweł Arndt, Klub Radnych „Koalicja dla Pierwszej Stolicy Polski”, Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość, Rafael Wojciechowski Radny Miasta Gniezna, Angelika Ślachcińska Radna Miasta Gniezna, Wojciech Gąsiorowski ALKOSHOP Gąsiorowski, Pietraszak sp.j., Tomasz Konieczny, To-Pi Sklep Spożywczo-Przemysłowy Małe Delikatesy, Waldemar Żurowski Prezes ALTOM sp. z o.o. sp. k., Jacek Mańkowski Dyrektor Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Karol Koziński PPHU KaPi s.c. Karol Koziński, Piotr Szwarckopf, Przemysław Błachowiak ELFIH, Arkadiusz i Monika Koronka ARMON BIS, Dawid Horyński Prezes Fundacji Szlachetny Bohater, Barbara Borowska Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, Małgorzata Pełczyńska Zielona Fabryka, Kamilla i Robert Łąccy, Damian Jakubowski, Mirosław Jabłoński, Teresa Kłosowicz.

 

Opublikowano: 16 września 2020 11:43

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 292

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM