Dziecięcy Festiwal Kreatywny „nieMOŻLIWE”

 (link otworzy duże zdjęcie)

Dziecięcy Festiwal Kreatywny „nieMOŻLIWE” to kilkudniowe wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Festiwal dedykowany jest dzieciom i młodzieży, pełen barwnych i ciekawych warsztatów – pobudzających kreatywność, rozwijających umiejętności oraz skoncentrowanych na doświadczaniu nieMOŻLIWYCH zjawisk, spotkań z nieMOŻLIWYMI osobami (podczas koncertów, spektakli). W tym festiwalu wszystko stanie się możliwe.

W ramach festiwalu MOK zaproponował 40 różnych warsztatów dla poszczególnych grup wiekowych: 0-2, 2-5, 5-7, 7-9 oraz 9-15 lat. Miejsca na wszystkie warsztaty rozeszły się momentalnie, co daje przekonanie o niesamowitym zapotrzebowaniu na rozwijanie umiejętności, możliwości i poszerzanie świadomości dziecięcej.

Warsztatem, od którego wszystko się zacznie jest podwodny świat dla dzieci od 2-15 roku życia. Ten warsztat owocować będzie niesamowitą instalacją podniebną. bo niemożliwe podczas tego festiwalu staje się MOŻLIWE. Podwodny świat w centrum Gniezna? Oczywiście! Sworzona zostanie instalacja, która będzie towarzyszyć uczestnikom do końca festiwalu. Podczas warsztatów powstaną meduzy, koniki morskie, ośmiornice, rozgwiazdy i inne niezwykłe morskie stworzenia z materiałów recyklingowych.

Do współpracy przy tworzeniu oferty warsztatowej zaproszono niesamowitych ludzi: instruktorów ze Stowarzyszenia RAZEM, z centrum kreatywnego BAZA, z Rodzinnego Centrum rozwoju, wsparcia i rozrywki Rozwojówka, aktorów z Teatru za Miastem, zaprzyjaźnionych specjalistów – gimnastyka Dawida Marchlewicza, fryzjerkę Tosię Przyborską, szefa kuchni Restauracji Słowianin Piotra Przyborskiego.

Poza warsztatami przygotowywany jest dla uczestników festiwalu koncert Sary Egwu-James (7.08, g.17:00). Śpiewająca nastolatka z Ośna Lubuskiego jest laureatką wielu prestiżowych krajowych konkursów i przeglądów wokalnych. W ostatnim czasie Sara Egwu James zdobyła trzecią nagrodę w swojej kategorii wiekowej World Talent Show. Zapewne niedługo będzie bardzo głośno o tej 12-letniej artystce, bardzo zdolnej, ale przede wszystkim bardzo pracowitej. W trakcie koncertu usłyszymy materiał z płyty Zmory, strachy i upiory, w której nagraniu Sara brała udział m.in. z Nelą Zawadzką i Stasiem Kukulskim. Ponieważ festiwal przede wszystkim jest spotkaniem z niemożliwymi ludźmi, zaprosimy w trakcie koncertu do wywiadu z Sarą, do którego pytania zadawać będą dzieci.

Spektakl „Pchła Szachrajka” (8.08, g.12:00), wiersz Jana Brzechwy w adaptacji znanej i lubianej przez gnieźnieńską publiczność – Kulturki z Poznania. Szykuje się kolejna porcja ciekawych zwrotów akcji, ogrom śmiechu, a przede wszystkim bardzo rozwijająca najmłodszych forma spektaklu muzycznego "Pchła szachrajka". Jest w tej „Pchle” dużo śmiechu, kabaretowej satyry i szczęśliwe, choć nieco zaskakujące zakończenie.

W sobotni wieczór planowane jest nocne tworzenie gwiazdozbiorów GWIAZDOZBIORY NA DZIEDZIŃCU o 20.30. Jak często spoglądamy w niebo? Czy przyglądamy się chmurom za dnia? A gwiazdom nocą? Podczas tego warsztatu spojrzymy właśnie w wieczorne niebo nad Starym Ratuszem. Użyjemy lunety, lornetek i własnych oczu. Pomocne będą też latarki i światełka, aby stworzyć tę prawdziwą i wyobrażoną mapę nieba. To będzie warsztat animacyjno-plastyczny, podczas którego, o dość później jak na dzieci porze, spróbujemy przyjrzeć się nie tylko niebu. Odbędziemy podróż kosmiczną i stworzymy własne galaktyki. Będziemy obserwować, badać, malować i tworzyć.

Spektakl „Circus” (9.08, g.12:00) w wykonaniu niezawodnych aktorów z poznańskiej Kulturki Przedstawienie teatralne opowiadające o rzeczach z pozoru niemożliwych. O tym, że warto dostrzec swoje pasje i marzenia. O tym, że ludzie dookoła nas są często inspiracją do tworzenia tych właśnie rzeczy "niemożliwych". Opowiemy historie trzech osób na których drodze pojawił się Circus. To postać niezwykła, czarująca, inspirująca, pomocna i najpiękniejsza. Dla każdego kogo spotka!

Kołysanki na dziedzińcu - w niedzielę o godz. 19:00 zapraszamy z kolei na spotkanie z kołysankami. Będą te znane – na Wojtusia z popielnika czy ach śpij kochanie, przeplatane piosenkami z najpiękniejszych bajek m.in Krainy lodu czy Coco, uchodzących za kołysanki. Mamy nadzieję na rozkołysane, spokojne niedzielne spotkanie z dziećmi i rodzicami na ratuszowym dziedzińcu.

W poniedziałek o g. 17:00 nieMOŻLIWI artyści z zespołu Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań. Podczas koncertu posłuchamy utworów w wykonaniu Justyny Skoczek, Iwony Sztuckiej i założyciela zespołu - Pawła Romańczuka. To będzie niebywała okazja by usłyszeć utwory m.in. F Chopina w aranżacji na zabawkowe instrumenty.

Wstęp na wszystkie działania jest bezpłatny!

Opublikowano: 04 sierpnia 2020 13:02

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 126

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM