Spotkaj się z autorami w plenerze na zaproszenie gnieźnieńskiej biblioteki

 (link otworzy duże zdjęcie)

Czytelnicy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i miłośnicy literatury nie mają tego lata powodów do nudy. Miejska książnica zaprasza na spotkania autorskie oraz warsztaty okołoliterackie. W sierpniu zaplanowano aż sześć takich wydarzeń, w ich czasie będzie można posłuchać twórców, a także poćwiczyć sztukę opowieści. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Ośla Ławka wszystkie te spotkania odbędą się na Latarni na Wenei.

W sobotę, 8 sierpnia, o 17.00 w znakomitej aurze pleneru, fani komiksu i twórczości Ilony Myszkowskiej, będą mieli szansę dowiedzieć się na czym polega tajemnica twórczego internetowego sukcesu, a także posłuchać historii z autorskiego zaplecza. Ilona Myszkowska najbardziej znana jest jako autorka webkomiksów: „Chaty Wuja Freda" czy „Ślimaczych opowieści”. W jej twórczym repertuarze znajduje się sporo aktywności, od pisania scenariuszy, przez współpracę przy produkcji gier komputerowych, po tworzenie autorskich gier planszowych, czy wreszcie stworków z włóczki skarpetek. Rozmowę z „kobietą ślimakiem” - jak sama ma w zwyczaju siebie określać, poprowadzi Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska.

Na kolejne spotkanie miejska książnica zaprasza sympatyków twórczości Anny Łaciny. Jej książki czytają nastolatkowie, osoby dojrzałe i te w sile wieku - czyli wszyscy Ci, którzy cenią sobie ciekawe fabuły, wzruszające historie i pozytywne przekazy. Anna Łacina, a tak naprawdę Anna Zgierun-Łacina znana jest wśród twórców literatury młodzieżowej już od dobrych nastu lat, ma tam ugruntowaną pozycję znakomitej pisarki. Jej książki wpisują się, co prawda w konwencje literatury młodzieżowej, ale tak naprawdę proza Łaciny nie ma wiekowych ograniczeń. Sama autorka podkreśla zaś, że stara się pisać tak, aby zarówno młody jak i starszy czytelnik znalazł coś dla siebie. Pisze bajki edukacyjne, powieści obyczajowe i opowiadania fantastyczne. Jej proza („Inwazja wirusów”, „Czynnik miłości”) została dwukrotnie wyróżniona przez Polską Sekcję IBBY. Przyznaje się do dwóch nałogów: twórczego i czytelniczego. Fantastycznie opowiada, o czym będzie można przekonać się osobiście we wtorek 11 sierpnia o 17.00. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Ziebarth.

Duga połowa sierpnia zarezerwowana jest dla autorek romansujących z kryminałem: Anetą Jadowską i Agnieszką Lingas-Łoniewską. Pierwszą z pań będzie można posłuchać 22 sierpnia, w sobotę. Podobnie jak w przypadku poprzednich spotkań, odbędzie się ono o godz. 17.00, na Latarni na Wenei. Autorka znana jest z serii łączących gatunki kryminału i fantastyki. W swoich książkach tworzy pełnokrwiste postacie i nie waha się przed postawieniem ich w obliczu trudnych do rozwiązania problemów. Należy twórców niestrudzonych, o czym najlepiej świadczą liczby: dziesięć powieści i tom opowiadań napisanych w siedem lat oraz trzy serie powieściowe. Rozmowę z autorką poprowadzi Katarzyna Mikołajczewska-Modrzejewska. Agnieszka Lingas-Łoniewska Gniezno odwiedza po raz drugi. Autorka bestselerowych, powieści obyczajowych, w których wątki romantyczne przeplatają się z elementami sensacyjnymi będzie w Gnieźnie w ostatnią sierpniową sobotę tj. 29. Przez czytelników nazywana jest „Dilerką Emocji”, ma na swoim ponad czterdzieści powieści i teksty do kilku antologii. Rozmowę o sile i znaczeniu miłości w powieściach pisarki o godz. 17.00 poprowadzi Agnieszka Ziebarth. To spotkanie odbędzie się wyjątkowo na Dziedzińcu Starego Ratusza.

W sierpniu Biblioteka zaprasza także na wykład na temat klasyki literatury „Klasyka – rozmowy niekontrolowane”. Temat przedstawi, jak zawsze, nieco przewrotnie Paweł J. Bąkowski. Tego wybornego gawędziarza posłuchamy 20 sierpnia, w czwartek o 19.00, miejsce – Latarnia na Wenei. W tym samym miejscu, trzy dni później, bo 23, tj. warsztaty z kreatywnego opowiadania „Laboratorium opowieści” poprowadzi Tomasz Antosik. Uczestnicy spotkania zostaną zaproszeni do wspólnej wyprawy w świat baśni, który będą budować podczas sesji gry RPG. Zainteresowani mogą słać zgłoszenia na adres: antosik.tomasz@interia.pl

Biblioteka zaprasza także do sieci. Na swoim kanale YT i profilu FB aktualna oferta i mnóstwo ciekawych propozycji. Wyżej wymieniowe wydarzenia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna realizowane są w ramach projektu „Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Opublikowano: 03 sierpnia 2020 12:59

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 200

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM