Ćwirlej, Małecki i Rogoziński już 11 lipca spotkają się z gnieźnianami

 (link otworzy duże zdjęcie)

Lato z czytelnikami Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaczyna z przytupem. Zadowoleni powinni być szczególnie miłośnicy kryminału. W sobotę, 11 lipca do Gniezna zawita aż trzech mistrzów tego gatunku: Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki i Alek Rogoziński. Podczas panelu „Wszystkie barwy polskiego kryminału” autorzy zdradzą kulisy warsztatu pisarskiego i podzielą się historiami z życia i literatury. Zapowiada się doskonale. Będzie można również nabyć książki, zapewne z autografami autorów.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna serdecznie zaprasza na to spotkanie - Latarnia na Wenei (nad jeziorem Jelonek w Gnieźnie) o godz. 17.00. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Ziebarth. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Ośla Ławka.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Laboratorium słowa". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ryszard Ćwirlej to dziennikarz, wykładowca i przede wszystkim pisarz – autor powieści kryminalnych, twórca nowego gatunku literackiego – powieści neomilicyjnej. Stworzył dotąd dwa bestselerowe cykle kryminalne o poznańskich policjantach: cykl PRL-owski „milicyjny” i cykl przedwojenny „policyjny” z komisarzem Fischerem. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, między innymi Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru 2018 za powieść „Tylko umarli wiedzą”. A w czerwcu 2020 „Ostra jazda” została ogłoszona najlepszą polską powieścią kryminalną 2019 roku. Tak uznało konkursowe jury Warszawskiego Festiwalu Kryminału. „Złoty pocisk" dołączył do trzech „Wielkich kalibrów” i dwóch statuetek „Kryminalnej Piły", które autor ma już na swym koncie.

Robert Małecki to politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania i - co najważniejsze - autor bestselerowych powieści kryminalnych. Uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody „Kryminalnej Piły” oraz zdobywcą „Złotej Karety" w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik "Nowości". Jest autorem znakomicie przyjętej trylogii o dziennikarzu Marku Benerze oraz najnowszej serii z komisarzem Bernardem Grossem, którą na dobre podbił serca wielbicieli Kryminałów.

Alek Rogoziński to z zawodu dziennikarz, z pasji kryminalista. Nazywany królem kryminałów komediowych. Przez lata związany z mediami. Karierę zaczynał w połowie lat 90. w kultowej już dzisiaj Rozgłośni Harcerskiej, potem pracował m.in. w Radiu Plus i warszawskim Radiu Kolor. Od 2007 roku jego macierzystą bazą jest magazyn „Party”. Zadebiutował w marcu 2015 roku kryminałem „Ukochany z piekła rodem”, zdobywając nim I miejsce na liście bestsellerów kryminalnych Empiku. Dwie jego powieści: „Jak Cię zabić, kochanie?” i „Do trzech razy śmierć”, zostały nominowane w prestiżowym plebiscycie „Książka roku" portalu Lubimy Czytać. Za książkę „Lustereczko, powiedz przecie" nagrodzony pierwszą nagrodą w plebiscycie „Zbrodnia z przymrużeniem oka". Ponownie zdobył tę nagrodę rok później za powieść „Zbrodnia w wielkim mieście".

Opublikowano: 03 lipca 2020 08:45

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 161

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM