Ważne informacje dla mieszkańców Gniezna – aktualizacja: poniedziałek, 8 czerwca

 (link otworzy duże zdjęcie)

Zasady korzystania z obiektów sportowych GOSiR

---

Harmonogram działania nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie gnieźnieńskim w maju 2020 roku

---

GOSiR zawiadamia, że od 18 maja 2020 roku administracja zakładu przy ul. bł. Jolenty 5 jest dostępna dla petentów i klientów z zachowaniem rygorów dystansu społecznego i reżimu sanitarnego. Godziny pracy biur pozostają niezmienne. Szanując zdrowie Państwa oraz pracowników w celu załatwienia sprawy prosimy o ograniczenie wizyt do niezbędnego minimum, a w sprawach administracyjnych przed złożeniem wizyty o kontakt telefoniczny (61 424 86 00) lub mailowy (biuro@gosir.gniezno.pl).

---

Gnieźnieńskie przedszkola w gotowości (film)

---

Samorząd Województwa Wielkopolskiego uruchamia telefoniczną linię wsparcia

---

Koronawirus: najważniejsze informacje dla obcokrajowców po angielsku, rosyjsku i ukraińsku

---

Wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego  w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem

---

Budżet Obywatelski:

W związku z panującą epidemią koronawirusa informujemy, że wszystkie realizowane oraz zaplanowane do realizacji projekty wyłonione w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna, tj;

- plac zabaw dla dzieci wraz z przebudową boiska piłkarskiego przy ulicy Sikorskiego,

- budowa mini toru żużlowego oraz toru do pitbike,

- budowa skate parku przy ul. Czeremchowej w Gnieźnie z funkcją sceny plenerowej,

zostają zawieszone.

Informujemy ponadto, że nie będzie także realizowana procedura dotycząca Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna na 2021 rok. 

Jednocześnie chcielibyśmy podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy do tej pory aktywnie włączali się w proces tworzenia Budżetu Obywatelskiego miasta Gniezna, a w tym roku dodatkowo brali udział w konsultacjach dotyczących zmian regulaminowych Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna. 

---

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem

---

W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 Wojewoda Wielkopolski przekazuje raport techniczny Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) z 18 lutego 2020 roku. „Interim guidance for environmental  cleaning in non-healthcare facilities exposed to SARS-CoV-2”, który może okazać się pomocny przy odkażaniu różnego rodzaju pomieszczeń, przestrzeni publicznych.

Raport techniczny Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób

---

Uprzejmie informujemy, że od 2 kwietnia 2020 roku do odwołania, wszelkie pisma skierowane do Biura Rady Miasta, prosimy składać w  Urzędzie Miejskim w Gnieźnie przy ul. Lecha 6.

Biuro Rady Miasta pozostaje do Państwa dyspozycji pod numerem tel. 61 426 05 02.

Powyższy komunikat związany jest z wzrastającym zagrożeniem epidemiologicznym.

---

Gnieźnieński Telefon Zaufania - www.gnieznienskitelefonzaufania.pl

---

Urząd Stanu Cywilnego - śluby

Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Gniezna, śluby cywilne są udzielane przy udziale maksymalnie pięciu osób (wliczając w to parę młodą i urzędnika).

---

Komunikat GOSiR dotyczący kursów pływania

Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji informuje, iż ze względu na wprowadzony stan epidemii obiekty Ośrodka zamknięte będą do odwołania. W związku z tym odwołane zostają podane wcześniej terminy kursów pływania. O kolejnych - aktualnych terminach - GOSiR powiadomi odrębnym komunikatem.

---

Zamknięte biura MPK

Uprzejmie informujemy, iż w związku z epidemią koronawirusa COVID-19 od 25 marca do odwołania, biura Spółki MPK, w tym kasa będą nieczynne dla osób z zewnątrz.

W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 61 426 23 77 wew. 201, na adres mpk@mpk.gniezno.pl lub u dyspozytora.

W związku z zamknięciem kasy, informujemy, iż nadal czynny jest punkt sprzedaży biletów przy ul. Lecha 10. Ponadto polecamy zakup biletów jednorazowych oraz okresowych przez aplikacje mobilne dostępne na stronie www.mpk.gniezno.pl lub w smartfonach. Odbiorców hurtowych prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 61 426 23 77 wew. 204.

---

Obniżka czynszów miejskich lokali o 90% – taką decyzję podjął prezydent Tomasz Budasz, w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Ma ona pomóc załagodzić straty finansowe, jakie ponoszą najemcy zmuszeni do zamknięcia lub zawieszenia działalności swoich firm.

Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Gniezna z 26 marca, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, stwarzającego zagrożenie funkcjonowania najemców zasobu użytkowego Miasta, obniżka stawki najmu, co obowiązywać będzie od 1 do 30 kwietnia. Obniżenie nie dotyczy garaży, placów, ogrodów i powierzchni reklamowych.

Wynajmujący miejskie lokale nie będą musieli składać żadnych dodatkowych wniosków – stawka za ten okres zostanie obniżona automatycznie.

---

W związku z koniecznością jak największej izolacji mieszkańców w ich domach, prezydent Tomasz Budasz uruchamia możliwość zamawiania podstawowych produktów przez tych seniorów, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny, przyjaciół bądź sąsiadów.

Zapłata za zakupy będzie odbywać się przy odbiorze, na podstawie paragonu. Sam dowóz będzie bezpłatny. Szczegóły w linku.

---

Urząd Marszałkowski w Poznaniu podjął decyzję o ograniczeniu kursowania wybranych pociągów Kolei Wielkooplskich oraz Polregio.

---

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Gnieźnie informuje, że ze względu na znikomą frekwencję w autobusach, od 23 marca (poniedziałek), do odwołania, w dni robocze autobusy będą kursować według rozkładu jazdy sobotniego, rozszerzonego.

Wyjątek będą stanowiły linie nr 5, 10 i 31, które nadal będą kursować wg rozkładu wakacyjnego. Szczegóły dotyczące dodatkowo uruchomionych kursów pojawią sięw odrębnych komunikatach.

---

Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców - dowiedz się więcej

---

Komunikat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Od 19 marca 2020 roku wstrzymuje się do odwołania bezpośrednią obsługę klientów w budynku przy ulicy Dworcowej 7.

Pracownicy MOPS w Gnieźnie pracują w dotychczasowych godzinach pracy placówki: od 7.00 do15.00.

Klienci we wszystkich sprawach prowadzonych przez MOPS mogą kontaktować się z pracownikami telefonicznie i mailowo od poniedziałku do piątku lub przesyłać korespondencję pocztą tradycyjną lub w konkretnych sprawach za pośrednictwem ePUAP.

Wykaz telefonów kontaktowych do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i pracowników znajduje się na stronie internetowej MOPS w Gnieźnie.

Aktualizowane na bieżąco informacje w powyższym zakresie będą dostępne na oficjalnej stronie internetowej MOPS w Gnieźnie.

---

Informacja dla osób powracających z zagranicy i objętych kwarantanną 

---

Zmiany w doręczaniu korespondencji Urzędu Miejskiego

1) We wszystkich sprawach, w których to możliwe, korespondencja będzie wysyłana tylko przez ePUAP lub pocztą elektroniczną. Wszystkich, którzy dostaną urzędowe pisma przez e-mail, prosi się o zwrotne potwierdzenie otrzymania wiadomości.

2) Korespondencja doręczana przez pracowników Urzędu Miejskiego będzie uznawana za dostarczoną po wrzuceniu jej do skrzynki na listy (od mieszkańców nie będą zbierane pisemne potwierdzenia odbioru).

3) Pozostałe pisma, które wymagają przesłania za pośrednictwem Poczty Polskiej, mogą dotrzeć z opóźnieniem (ze względu na problemy z bieżącym dostarczaniem korespondencji poleconej przez Pocztę).

---

Komunikat Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie

W związku z sytuacją, która panuje obecnie w naszym kraju, Miejski Ośrodek Kultury był zmuszony do odwołania imprez oraz zajęć sekcji. Nie oznacza to jednak przerwy od kultury. Na profilach facebookowych Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Starego Ratusza codziennie około godziny 12:00 i 20:00 będą się pojawiały ciekawe propozycje spędzenia czasu w domu.

---

Koronawirus - fakty i mity

W związku z natłokiem różnych, również niepotwierdzonych informacji, odsyłamy do opracowanych na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, grafik przedstawiających fakty i mity dotyczące koronawirusa www.koronawirus/faktyimity.gniezno.eu

---

Zawieszone dyżury radnych

Decyzją Przewodniczącego Rady Miasta Michała Glejzera od 16 marca, do odwołania, zostają zawieszone dyżury radnych RMG.

W celu uzyskania kontaktu z radnymi prosimy o kontakt telefoniczny z Wydziałem Biuro Rady Miasta tel. 61 426 05 02.

---

Rzeczniczka Urzędu Miejskiego, Joanna Ligierska-Sadło, podsumowuje dotychczasowe komunikaty (13.03.2020):

---

Zmiany w funkcjonowaniu PEC

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie uprzejmie informuje, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, od 13 marca 2020 roku do odwołania kasa oraz Biuro Obsługi Klienta będą nieczynne.
Od 23 marca, do odwołania wszystkie obiekty PEC (w tym budynek administracyjny) będą zamknięte  dla osób z zewnątrz.

Prosimy o dokonywanie płatności za pomocą przelewów bankowych, a w sprawach administracyjnych prosimy o kontakt telefoniczny (61 428 45 50), mailowy (pec@pec.gniezno.pl) lub poprzez skrzynkę pocztową umieszczoną na ogrodzeniu przy siedzibie Spółki od strony ul. Budowlanych.

---

Zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Miejskiego

Warto ograniczać niepotrzebne wyprawy po mieście, także do Urzędu Miejskiego. Wiele spraw można załatwić telefonicznie – wykaz numerów telefonów znaleźć można tu. 

Jednocześnie informujemy, że od 16 marca Urząd Miejski będzie czynny codziennie od 7.00 do 19.00, jednak z ograniczonym dostępem dla klientów. W przedsionku Urzędu Miejskiego funkcjonować będzie okienko podawcze, w którym będzie można zostawić wszelkie dokumenty oraz zasięgnąć informacji.

---

Urząd Miejski w Gnieźnie

Rekomendujemy mieszkańcom ograniczenie wizyt w Urzędzie Miejskim do niezbędnego minimum. Przypominamy, że wiele spraw można załatwić drogą telefoniczną i elektroniczną. 

Od 13 marca (piątek) deklaracje związane z odpadami (śmieciami) będzie można wrzucać do specjalnej urny, która umieszczona będzie w przedsionku Urzędu Miejskiego (między wejściem głównym a wejściem wewnętrznym). W razie pytań związanych z tą kwestią można także dzwonić: 61 426 04 85, 61 426 04 86, 61 426 04 50, oraz pisać maile: kinga.tekien@gniezno.eu

---

Bieg Europejski w nowym terminie

Zmieniona została data Biegu Europejskiego, który planowo miał się odbyć w połowie kwietnia. Nowym terminem jest czerwiec br.

Znany jest też nowy termin wydarzenia. Organizatorzy mają nadzieję, że z nadejściem ciepłych dni liczba chorych będzie maleć i będzie można pobiec w nowym terminie w sobotę 20 czerwca 2020 r. Wszystkie osoby zapisane do biegu głównego oraz dzieci zgłoszone do Europejskiego Biegu Żabki z automatu zostaną przepisane na nowy termin.

---

Zmiany w funkcjonowaniu Straży Miejskiej w Gnieźnie

Funkcjonariusze Straży Miejskiej będą podejmowali niezbędne czynności na rzecz zapewnienia porządku publicznego oraz bezpieczeństwa mieszkańców w sytuacjach niecierpiących zwłoki. Prosimy przemyślane zgłoszenia kierować telefonicznie pod nr 61 426 05 10 lub 604 512 000, pisemnie na adres komendy lub drogą e-mail: strazmiejska@gniezno.eu lub dyzurnystrazmiejska@gniezno.eu

W przypadku ujawnienia wykroczeń porządkowych w ruchu drogowym, strażnicy miejscy będą pozostawiali zawiadomienia, do których należy się odnieść najpierw telefonicznie, pisemnie lub drogą elektroniczną (e-mail, e-puap), bez konieczności stawiennictwa w jednostce. O terminie stawiennictwa zostaną Państwo powiadomieni przez dyżurnego lub z otrzymanego drogą listowną wezwania.

---

Informacja dla ucznia

- pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe, spotkania koleżeńskie);

- przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;

- odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;

- przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

---

Informacja dla rodziców uczniów

Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;

Zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny.

Jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS.

Przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny.

Rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

---

Informacja dla nauczycieli

Wskazane jest aby nauczyciele, w tym okresie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Prosimy o objęcie opieką wszystkich uczniów, a zwłaszcza uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty i udostępnienie im niezbędnych materiałów.   

Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:
- dziennik elektroniczny;
- strona internetowa szkoły, przedszkola;
- mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

---

Przewodniczący Rady Miasta Gniezna informuje, że najbliższa sesja Rady Miasta Gniezna zostaje przesunięta na późniejszy termin. O nowym terminie sesji poinformujemy, gdy tylko będzie on znany.  

---

PWiK

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie Sp. z o.o. informuje, iż w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, od 16.03.2020 r. obowiązuje zakaz wstępu osób postronnych do wszystkich obiektów PWiK. Zakaz ten obowiązuje do odwołania. 

Wszelkie sprawy prosimy załatwiać korespondencyjnie, za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail, telefonicznie lub poprzez fax. Wykaz najważniejszych numerów telefonów i adresów e-mail znajduje się na stornie internetowej PWiK w zakładce „Kontakt”.

---


---

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, w związku z możliwym zagrożeniem epidemiologicznym Prezydent Miasta Gniezna podjął decyzje o natychmiastowym (od czwartku 12 marca):

- zamknięciu wszystkich miejskich instytucji kultury,
- zawieszeniu wszystkich zajęć w Miejskim Ośrodku Kultury,
- zawieszeniu zajęć w Gnieźnieńskim Klubie Seniora,
- odwołaniu wszystkich miejskich imprez kulturalnych do końca marca,
- zamknięciu Biblioteki, w tym Czytelni i Wypożyczalni oraz automatycznym przedłużeniu terminu oddania książek o 35 dni,
- zamknięciu placówek oświatowych (szkół podstawowych, przedszkoli i żłobka),
- zamknięciu Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych,
- zamknięciu basenu,

Ponadto informujemy o: 

- przesunięciu terminu Biegu Europejskiego (18 kwietnia Bieg nie obędzie się),
- codziennej dezynfekcji pojazdów MPK,
- wietrzeniu autobusów MPK,
- wstrzymaniu sprzedaży biletów u kierowców MPK,

Jednocześnie, organizatorzy wszystkich imprez pozamiejskich wezwani są do zrezygnowania z przeprowadzenia organizowanych przez siebie wydarzeń. Ponadto, mieszkańców prosimy o zachowanie spokoju, rozsądku oraz podstawowych zasad higieny, niezbędnych do uniknięcia zagrożenia epidemiologicznego.

---

Edukacja – szczegółowe informacje

Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do 14 kwietnia br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty i opieki nad dziećmi do lat 3 zostaje czasowo ograniczone.

Oznacza to, że w tym okresie przedszkola i szkoły nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a żłobek zajęć opiekuńczych. Decyzja ta wynika z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

W związku z powyższym: 

- od 12 marca br. Żłobek Miejski wraz z filią będzie nieczynny.
- od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do żłobka, przedszkoli i szkół;
- proszę śledzić na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju, Kuratorium Oświaty w Poznaniu;
- w czasie zamknięcia szkół zawiesza się wynajem obiektów oświatowych.

Rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych odbywa się zgodnie z ustalonymi zasadami i harmonogramem.

Opublikowano: 08 czerwca 2020 07:20

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Załączniki:

Protokół z nadzwyczajnego zebrania Prezydenta Miasta Gniezna z dyrektorami i kierownikami wydziałów Urzędu Miejskiego w Gnieźnie oraz jednostek bezpośrednio podległych Prezydentowi Miasta Gniezna w sprawie zagrożenia epidemicznego koronawirusem z 12 marca 2020 [52.14 KB]

Protokół z nadzwyczajnego zebrania Prezydenta Miasta Gniezna z dyrektorami i kierownikami wydziałów Urzędu Miejskiego w Gnieźnie w sprawie zagrożenia epidemicznego koronawirusem z 13.03.2020 [31.09 KB]

Informacja dla osób powracających z zagranicy i objętych kwarantanną [101.65 KB]

Wykaz numerów telefonów w Urzędzie Miejskim [276.41 KB]

Raport techniczny Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób [272.5 KB]

Wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem [586.47 KB]

Harmonogram działania nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie gnieźnieńskim w maju 2020 roku [163.86 KB]

Zasady korzystania z obiektów sportowych GOSiR [284.82 KB]

Wyświetleń: 19916

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM