„Rogatek” odwiedził Przedszkole nr 6

 (link otworzy duże zdjęcie)

Jak bezpiecznie podróżować pociągami mogli dowiedzieć się podopieczni Przedszkola nr 6 „Polne Kwiaty”, które w ubiegłym tygodniu odwiedzili przedstawiciele Urzędu Transportu Kolejowego, organizujący kampanię „Kolejowe ABC”. W ciekawą i pouczającą podróż maluchy zabrała maskotka kampanii, nosorożec Rogatek.

Przygodę przedszkolacy rozpoczęli od rozwiązania zagadek dotyczących bezpieczeństwa, wzbogacając jednocześnie swoje słownictwo o takie wyrazy jak: semafor, rogatki, przejazd kolejowy. Następnie Rogatek przekazał dzieciom informację jak powinny zachować się na dworcu kolejowym, gdzie i u kogo szukać pomocy  w przypadku zgubienia się, zauważenia pozostawionego bagażu. Uczestnicy poznali również możliwości zakupu biletów uprawniających do przejazdu pociągiem. Interaktywny test wiadomości dotyczących zachowań właściwych i negatywnych na peronie nie sprawił dzieciom problemu; doskonale wiedziały, że głośne słuchanie muzyki przez słuchawki czy jazda po peronie na deskorolce, hulajnodze jest niewskazana. Słuchowe zagadki odgłosów charakterystycznych dla pociągów nie były dla słuchaczy zbyt trudne. Z Rogatkiem dzieci poznały zasady kulturalnego zachowania się w pociągu oraz piktogramy określające kodeks podróżnika. Kciuki w górę, kciuki w dół to kolejna zabawa z maskotką sprawdzająca i utrwalająca wiedzę: „kiedy jestem pasażerem muszę wiedzieć, że…”. Rogatek zwrócił dzieciom uwagę na to, że nie ważne czy jesteś uczestnikiem ruchu pieszego, drogowego powinieneś być widoczny dla innych uczestników ruchu używając kamizelki odblaskowej, latarki, opasek i innych odblasków.

Na koniec spotkania dzieci otrzymały upominki zwierające maskotkę Rogatka, książeczkę, kamizelkę oraz inne akcesoria odblaskowe. Jeszcze wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników z Rogatkiem, Dyplom potwierdzający udział dzieci z naszego przedszkola w ogólnopolskim projekcie z zakresu bezpieczeństwa na obszarach kolejowych – kampanii „Kolejowe ABC”. Udział dzieci w zajęciach z pewnością przyczyni się do wzrostu poziomu świadomości i wiedzy wśród najmłodszych pasażerów kolei oraz dostarczenia radości z uczestnictwa w spotkaniu.

Opublikowano: 05 marca 2020 08:41

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 254

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM