Co przedszkolak powinien wiedzieć o Piastach?

 (link otworzy duże zdjęcie)

Jak żyli ludzie ponad 1000 lat temu? Czym dawniej bawiły się dzieci? Na jakich instrumentach grali nasi przodkowie? Z jakich przedmiotów codziennego użytku korzystali Piastowie? Na te i inne pytania uzyskali odpowiedź przedszkolacy z Przedszkola nr 6 „Polne Kwiaty” w Gnieźnie z oddziałów Bławatki, Bratki i Niezapominajki, którzy 18 lutego 2020 roku uczestniczyli w zajęciach warsztatowych przygotowanych prze pracownię edukacyjną Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Podczas spotkania z muzealnikiem przedszkolacy przekonali się, że tak samo jak oni, dzieci w okresie początków państwa polskiego lubiły się bawić, lecz ich zabawki wykonane były głównie z drewna, gliny i materiału. Podczas pracy z replikami zabytków rozpoznawały i odgadywały przeznaczenie przedmiotów codziennego użytku porównując je do współczesnych osiągnięć nauki i techniki.

Można było też zamienić się w średniowiecznego woja przymierzając zbroję, hełm czy tarczę. W świat naszych przodków wprowadził dzieci Wojojoj – muzealna maskotka, która chętnie pozowała do pamiątkowej fotografii. Zorganizowane warsztaty popularyzowały tematykę początków państwa polskiego i uwrażliwiły dzieci na dziedzictwo historyczne.

Opublikowano: 21 lutego 2020 09:20

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 110

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM