Biblioteka łączy pokolenia

 (link otworzy duże zdjęcie)

„Biblioteka pokoleń” – pod takim hasłem upłynął tydzień w gnieźnieńskiej książnicy. Z oczywistych powodów – Dnia Babci i Dnia Dziadka. Seniorzy to dla Biblioteki bardzo ważni czytelnicy, bo sporo czytają… sobie i wnukom.

Umacnianie wielopokoleniowych relacji, właśnie za pośrednictwem książki, to jedno z zadań programu „Biblioteka Pokoleń”, który gnieźnieńska książnica przeprowadziła w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. To czytelniczy most łączący młodsze i starsze pokolenie. Most i zarazem międzypokoleniowa wymiana – starsi czują się potrzebni, młodsi zaś mogą czerpać z bezcennego doświadczenia seniorów.

W tym tygodniu sporo się działo – bibliotekarze odwiedzili m.in. Gnieźnieński Klub Seniora, gdzie opowiedzieli o ofercie bibliotecznej dla osób starszych - między innymi o projekcie „Dwukierunkowa do czytania - Książka na telefon”, dofinansowanego z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Rozdano „Kartę Praw Dziadków” oraz „Kopertę życia”, przygotowane przez Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku wespół z Biblioteką.
Koperty te przeznaczone są dla seniorów, zwłaszcza mieszkających samotnie. Zawierają podstawowe informacje o ich stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, danych kontaktowych do bliskich osób. Umieszcza się je zazwyczaj w lodówce. W ten sposób, gdy zajdzie potrzeba, ułatwiają pracę ratowniczym służbom medycznym.

Po wizycie w Klubie Seniora został trwały ślad - półka z książkami „Otwarta biblioteka”. Międzypokoleniowo było też w Domu Seniora Jesienny Azyl, który – wraz z bibliotekarzami – odwiedzili harcerze z 17 Drużyny Wędrowniczej „BI -PI”. Bibliotekę odwiedzili również gnieźnieńscy uczniowie i przedszkolaki, czyli pokolenie wnuków, m.in. żeby posłuchać opowieści o babciach i dziadkach.

Opublikowano: 24 stycznia 2020 13:21

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 275

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM