Wiele kultur w Starym Ratuszu – warsztaty i nie tylko

 (link otworzy duże zdjęcie)

W ramach miesiąca z wielokulturowością Stary Ratusz zaprasza na wydarzenie „Wiele kultur w Starym Ratuszu”, które odbędzie się 22 stycznia, w środę od godziny 17.00 do 19.00 we wszystkich ratuszowych wnętrzach. To wydarzenie przygotowano we współpracy z Instytutem Kultury Europejskiej w Gnieźnie oraz z Stowarzyszeniem Kasztelania Ostrowska.

Na uczestników czekają aktywności warsztatowe, ruchowe oraz koncert. Wszystko zostało przygotowane przez animatorów Starego Ratusza i zaproszonych do tego działania edukatorów-przyrodników i pochodzących z Ukrainy studentów IKE. A w programie:

- „Zrób sobie ornament” - to rodzinny warsztat plastyczny połączony z opowieścią o tradycyjnym ukraińskim i bardzo charakterystycznym czerwonym motywie zdobniczym obecnym w ubiorze czy na przedmiotach codziennego użytku.

- „Przyprawy świata” z Kasztelanią Ostrowską to pokaz i warsztat edukacyjny o przyprawach. Wiele z nich na co dzień stosujemy w kuchni, ale niewiele wiemy o ich pochodzeniu, często z różnych zakątków świata.

- „Słowiańskie lalki życzeń” wywodzą się z tradycji białoruskiej i ukraińskiej. Takie lalki tworzy się bez użycia igieł, noża czy nożyczek, motając kawałki podartej tkaniny czy kolorowych sznurków. Powstają lalki, których zadaniem jest spełniać nasze życzenia. Stąd inna ich nazwa - "zadanice".

- „Tańce świata” to z kolei warsztat taneczny, podczas którego każdy będzie mógł spróbować sił w salsie, tangu czy kankanie.

- w drugiej godzinie wydarzenia koncert ukraińskich pieśni i kolęd w wykonaniu studentów IKE o 18.00!

W trakcie na każdego będzie czekał kubek ukraińskiego barszczu, na samo wydarzenie oczywiście wstęp wolny.

Opublikowano: 17 stycznia 2020 13:22

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 214

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM