Rozpoczęły się obchody Dni Judaizmu

 (link otworzy duże zdjęcie)

Historia Gniezna to także losy społeczności żydowskiej, które przed laty zamieszkiwała miasto i  miała wpływ na jego kształtowanie. Rozpoczynające się Dni Judaizmu mają upamiętnić wszystkich pomordowanych, a także przybliżyć historię i losy narodu żydowskiego.

27 stycznia przypada 75. rocznica Wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego I Zagłady Auschwitz. Według oficjalnych raportów, zginęło tam ponad milion osób, głównie żydowskiego pochodzenia. Wielu naukowców do dziś uważa, że liczba ta była o wiele wyższa.
Pamięć to jedna z tych rzeczy, które możemy robić na co dzień, dla tych których życie zostało brutalnie przerwane. W Gnieźnie ta pamięć stara się być chroniona. Kilka lat temu powstał tu Szlak Trzech Kultur, który ma prowadzić turystę poprzez miejsca będące wspomnieniem po pokojowym współistnieniu Polaków, Żydów i Niemców przez kilka wieków naszej wspólnej historii.

Jednym z takich miejsc jest miejsce dawanego XIX-wiecznego cmentarza żydowskiego, który znajdował się tam, gdzie dziś mieści się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Właśnie tu rozpoczęły się dzisiejsze obchody Dni Judaizmu. Obecni oddali chołd wszystkim pomordowanym. Płyta, pod którą złożono kwiaty zamontowana w 2008 roku pokazuje, że nie da się zafałszować historii. Pokazuje, że można pamiętać. Pamięć ta nie kosztuje, a znaczy bardzo dużo.

Opublikowano: 16 stycznia 2020 11:51

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 265

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM