30. rocznica śmierci Jerzego Kukuczki - pokaz filmu "Jurek"

 (link otworzy duże zdjęcie)

24 października mija trzydzieści lat, kiedy Jerzy Kukuczka zginął podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę. Z tej okazji, chcemy zaprosić na pokaz filmu "Jurek" w reżyserii Pawła Wysoczańskiego.

Dokument nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Pokaz odbędzie się w czwartek (24 paździenika) o godzinie 19:00 w Starym Ratuszu.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na sali na pokaz obowiązują bezpłatne zaproszenia do odbioru w Miejskim Ośrodku Kultury oraz na stronie https://evenea.pl/event/770178-2/

Film pokazywany w ramach "Lądek Film Tour".

Opublikowano: 21 października 2019 10:37

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 205

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM