25 lat przyjaźni z Węgrami

 (link otworzy duże zdjęcie)

Przed 25 laty Miasto Gniezno znalazło w pierwszej stolicy Węgier (Esztergom, oryg. Ostrzyhom) partnera do współpracy i jednocześnie miasto, z którym przyjacielskie relacje łączą nas już od ćwierć wieku. Miasto Esztergom leżące tuż na granicy ze Słowacją to pięknie położone miejsce na mapie Węgier w zakolu Dunaju, będące także duchową stolicą Węgier.

Miały tu miejsce chrzest i koronacja św. Stefana, a także narodziny św. Kingi i jej siostry bł. Jolenty. Ostrzyhom jest stolicą arcybiskupią prymasów Węgier. Nazywany jest także „węgierskim Watykanem”. Po drugiej stronie Dunaju znajduje się słowackie miasto Štúrovo (Párkány). Niemałą rolę w historii miasta odegrał m in. Polski król Jan III Sobieski, którego obelisk znajduje się tuż przy Dunaju.

W ramach współpracy przez ćwierć wieku podjętych zostało szereg inicjatyw; trudno nawet wymienić niezliczone wizyty kulturalne, sportowe, wymianę młodzieży, udział w projektach dofinansowanych m.in. ze środków unijnych.

Między 15 a 17 października 2019 w Esztergom gościł Prezydent Tomasz Budasz, zaproszony na okoliczność jubileuszu współpracy. Wizyta była m.in. okazją do bezpośredniego spotkania się z nowo zaprzysiężonym Burmistrzem Miasta Adamem Hernadi, którego mieszkańcy wybrali w wyborach zaledwie kilka dni wcześniej. Spotkanie było również okazją do omówienia planów kolejnych wydarzeń i projektów na następne lata.

Opublikowano: 18 października 2019 11:24

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 274

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM