Kontrole Straży Miejskiej w zakresie spalania w piecach niedozwolonych odpadów

 (link otworzy duże zdjęcie)

Przełom września i października, chłodne wieczory i noce spowodowały pierwsze interwencje Straży Miejskiej w Gnieźnie w miejscach, gdzie miało miejsce podejrzenie spalania w piecach niedozwolonych odpadów. Funkcjonariusze  podejmują własne interwencje, gdy widzą podejrzane zachowania albo na bieżąco reagują na zgłoszenia naszych mieszkańców.

Nie wszystkie zgłoszenia potwierdzały nielegalny proceder, zadymienie okolicy spowodowały np. rozruchy pieców, niewłaściwa temperatura spalania, słabej jakości opał, zły stan techniczny czy zabrudzenie przewodów kominowych, ale nałożono już pierwsze mandaty na sprawców wykroczeń spośród mieszkańców naszego miasta, którzy ewidentnie spalali śmieci.

Straż Miejska apeluje o rozsądek i rozwagę, dziękuje również mieszkańcom za to, że nie przechodzą obok problemu i kontaktują się z funkcjonariuszami. Przypominamy telefony służby dyżurnej przyjmującej zgłoszenia od poniedziałku do soboty, od 6.00 do 22.00, a w niedzielę od 8.00 do 16.00, pod nr 61 426 05 10 i 604 512 000. O niepokojących sygnałach można też powiadomić Policję. Za spalanie śmieci w  przydomowych i firmowych piecach grozi grzywna w postępowaniu mandatowym do 500 do 5 tysięcy złotych, gdy skierowany zostanie wniosek do sądu. Dodatkowo strażnicy dysponują pojemnikiem do poboru próbek paleniskowych, które po zabezpieczeniu na miejscu w sprawach spornych, gdzie osoby zaprzeczają, aby spalały śmieci, są badane przez uprawnione laboratorium. Kosztami ekspertyzy obciążany jest sprawca wykroczenia. Łączny wydatek za łamanie prawa może wynieść nawet ponad 6 tysięcy złotych.

Dlatego apelujemy - nie opłaca się zatruwać siebie i sąsiadów, piec to nie kosz na śmieci!

Opublikowano: 03 października 2019 12:24

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 348

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM