Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu za nami

 (link otworzy duże zdjęcie)

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2019 przez cały tydzień od 16-22 września odbywały się różne wydarzenia promujące zdrowy, ekologiczny i bezpieczny tryb życia. Miejskie szkoły i przedszkola realizowały akcję „Bezpiecznie spaceruję i porządku pilnuję! oraz „Pierwsza klasa na pasach.” Na zajęciach edukacyjnych odbywały się również pogadanki o bezpieczeństwie na drodze z udziałem przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej, Biura Strefy Płatnego Parkowania. Ponadto dzieci wychodziły w kamizelkach odblaskowych i utrwalały zasady przechodzenia przez jezdnię i prawidłowego poruszania się po chodniku.
W salach przedszkolnych powstały miasteczka drogowe. Dzieci samodzielnie tworzyły budynki i elementy miasta, by później brać udział w przejazdach przedszkolnymi autami. W jednostkach oświatowych odbywały się również konkursy plastyczne pod hasłem: „Bezpieczna droga do przedszkola”, „Bezpieczne droga do szkoły” „Sygnalizator”, „Mój wymarzony rower”, „Zaprojektowanie odblasku” „Jestem bezpieczny na drodze”. Zwieńczeniem konkursów były wystawy prac artystycznych. Młodzież szkół podstawowych uczestniczyła w rajdach pieszych i rowerowych.  Uczniowie mogli również utrwalić zasady prawidłowego poruszania się po drogach, rozwijać swoje zainteresowania turystyczne, podnosić swoją sprawność fizyczną oraz propagować aktywne i zdrowe formy spędzania wolnego czasu. W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestnicy wycieczek rowerowych mieli na sobie kask oraz kamizelkę, która zwiększała ich widoczność na drodze.
W sobotę na gnieźnieńskim Rynku odbywała się kulminacyjna akcja ETZT w której uczestniczyli: przedstawiciele  Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, Straż Miejska, Komenda Powiatowa Policji, MPK, MOK, Biblioteka Pedagogiczna, Klub Ekologiczny, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, Stowarzyszenie Aktywne Dalki, Stowarzyszenie „Promyk” Gniezno, Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan, miejskie szkoły i przedszkola oraz mieszkańcy miasta. Dla uczestników akcji przewidziano bezpłatne znakowanie rowerów, EKO pogadanki, konkursy o bezpieczeństwie na drodze, ekotorby i opaski odblaskowe. Dzieci mogły zasiąść za kierownicą niskoemisyjnego autobusu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Gnieźnie. Na Rynku miał również miejsce start rajdów rowerowych Biblioteki Pedagogicznej, Stowarzyszenia „Aktywne Dalki”, rajdów nordic walking  Stowarzyszenia „Promyk” Gniezno.
Z kolei w niedzielę odbywały się Spacery po Gnieźnie śladami Traktu Królewskiego, Dzień bez samochodu-bezpłatna komunikacja miejska za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu i Sportowo-Rekreacyjny Pojedynek Rad Osiedlowych organizowany przez Radę Osiedlową Stare Miasto oraz Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan.

Opublikowano: 24 września 2019 07:59

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 383

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM