Koronacja Królewska 2019: widowiskowe zmagania łuczników

 (link otworzy duże zdjęcie)

Podczas Koronacji Królewskiej amatorzy łucznictwa z pewnością na brak zajęć narzekać nie mogli. Obok tradycyjnego trzynastego już Turnieju Łuczniczego o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu, odbył się po raz pierwszy Turniej łuczniczy 3D, w którym oprócz łuków historycznych można było posługiwać się także sprzętem typu hunter, sportowym oraz bloczkowym.

27 lipca w szranki stanęli łucznicy w zawodach 3D, w których wzięło udział ponad 100 zawodników z terenu całej Polski. Sportowcy strzelali do pełnowymiarowych figur zwierząt:  dzika, niedźwiedzia, sarny, lisa, kaczki, a nawet jastrzębia wykonanych z tworzywa sztucznego. Malowniczy teren wokół Jeziora Jelonek, gdzie rozmieszczonych było 28 celów okazał się „strzałem w dziesiątkę" dla tego rodzaju zmagań. Uczestnicy podzieleni byli na kategorie: dzieci bez podziału na sprzęt, młodzież (15-18 lat) z podziałem na łuk tradycyjny, hunter i bloczkowym, kobiety z podziałem na łuk tradycyjny, hunter i bloczkowy oraz mężczyźni z podziałem na łuk tradycyjny, hunter i bloczkowy. Bardzo dobrze zaprezentowali się gnieźnianie: Artur Białecki wygrał w kategorii łuku bloczkowego zdobywając 518 pkt., a Artur Świtalski w kategorii łuku tradycyjnego mężczyzn pokonał całą stawkę wynikiem 452 pkt. Warto również nadmienić, że w turnieju wzięło udział 21 dzieci i wszystkie otrzymały nagrody w postaci figurek gnieźnieńskich królików.

XIII Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu tradycyjnie zgromadził kilkudziesięciu uczestników, którzy przyjechali do Gniezna z odległych zakątków całego kraju. Po raz pierwszy turniej odbył się na tzw. „wyspie” Jeziora Jelonek, co spotkało się z pełną aprobatą łuczników. Niespodziewanym zwycięzcą okazał się Piotr Łągwa z Piotrkowa Trybunalskiego, zdobywając 2 punkty na odległości 60m. Grupa łucznicza z naszego miasta z każdym rokiem także osiąga coraz lepsze rezultaty. W tegorocznej edycji II miejsce wywalczył Artur Świtalski z Gniezna, a najlepszą białogłową okazała się Magdalena Walczak z sekcji łuczniczej MOK Gniezno. Dodatkowo nagroda w kategorii „Najlepszy gnieźnianin” przypadła w udziale Karolowi Danielskiemu.

Foto: Sebastian Uciński

Opublikowano: 29 lipca 2019 14:11

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 827

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM