Norman Davies na liście do Nagrody Nobla

Norman Davies na liście do Nagrody Nobla (link otworzy duże zdjęcie)

Brytyjsko-polski historyk, autor takich książek jak „Europa”, „Boże igrzysko” czy „Powstanie ‘44”, znalazł się w gronie kandydatów do Nobla w dziedzinie literatury. Informacja o przyjęciu nominacji przez Akademię Szwedzką została przekazana podczas dzisiejszego spotkania z czytelnikami w Gnieźnie.

Światowej sławy naukowiec przyjechał do pierwszej stolicy Polski na zaproszenie prezydenta miasta, Tomasza Budasza oraz dyrektora miejscowego Instytutu Kultury Europejskiej, prof. dr. hab. Leszka Mrozewicza. Głównym celem, dla którego profesor Davies odwiedził Gniezno, była rejestracja wykładu w języku angielskim pt. „European History and Polish Millenium” mającego promować na świecie powstałe, m.in. dzięki staraniom historyka, Studia o Polsce na brytyjskim Uniwersytecie Cambridge. O założenie podobnych katedr zabiegają już rządy np. Czech, Węgier czy Słowacji.

Oprócz wygłoszenia wykładu, profesor Davies odwiedził także Trakt Królewski, czyli najnowszą atrakcję turystyczną Gniezna, a także spotkał się ze swoimi czytelnikami. Podczas spotkania przekazana została informacja o przyjęciu „polskiego Walijczyka” do grona kandydatów do literackiej Nagrody Nobla przez Akademię Szwedzką.

Warto dodać, że w tym roku poznamy aż dwóch laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Decyzję o przyznaniu dwóch nagród uzasadniono zmianami, jakie w ciągu przeprowadzono wewnątrz Akademii Szwedzkiej po skandalu obyczajowym z 2017 r., w efekcie którego nie przyznano nagrody za rok 2018. Nazwiska obu tegorocznych laureatów poznamy jesienią.

---

Norman Davies (ur. 1939) – brytyjsko-polski historyk, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, Honorary Fellow w St. Antony’s College w Oksfordzie i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kawaler Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP.

Autor książek „Biały orzeł, czerwona gwiazda” (1972), „Boże igrzysko. Historia Polski” (1981), bestselleru „Europa. Rozprawa historyka z historią” (1996), „Wyspy. Historia” (1998), „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego" (we współpracy z R. Moorhousem, 2002), „Powstanie ‘44” (2003), „Europa walczy 1939-45. Nie takie proste zwycięstwo” (2006) oraz „Zaginione królestwa” (2011). Jego książki zostały przełożone na ponad 20 języków, a sam regularnie pojawia się w mediach; wykładał także gościnnie na uniwersytetach Columbia, McGill, Hokkaido, Stanforda, Harvardzie i Australian National w Canberze.

Opublikowano: 29 maja 2019 20:13

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1859

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM