Józef Chociszewski - odkrywanie postaci z BPMG

 (link otworzy duże zdjęcie)

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna debiutowała w roli współorganizatora tegorocznej Nocy Muzeów. Małym, ale słusznym wkładem był spacer śladami Józefa Chociszewskiego. Postać nie jest znana wśród gnieźnian.
Kiedy w 1895 r. Chociszewski przyjechał do Gniezna nie mógł się spodziewać, że zostanie tu do swej śmierci w 1914 r. Jako uznany już wydawca i literat, przybył by objąć posadę redaktora naczelnego pierwszego polskiego pisma – „Gazety Gnieźnieńskiej" (późniejszego „Lecha. Gazety Gnieźnieńskiej"). Kondukt żałobny, który odprowadził ciało tego niestrudzonego w swej pracy i myśli człowieka, był pretekstem do demonstracji patriotycznej jego współczesnych. Miejsce jego pochówku, a także ulica jego imienia to dowód wdzięczności obywateli Gniezna dla nieprzejednanej postawy. Był bowiem Chociszewski niezłomnym propagatorem Polski i polskości, którą w czasach zaborów krzewił słowem i czynem.
Jako wydawca i jako działacz społeczny szczególnie upodobał sobie najbiedniejsze warstwy społeczne – chłopów i robotników. Uczestnicy spaceru mieli okazję poznać szczegóły jego pogrzebu, zobaczyć prawdopodobne miejsce pierwszej redakcji „Gazety gnieźnieńskiej", zapoznać się z „więzienną" kartą życiorysu bohatera spaceru, a także przekonać na jak niewiarygodną skalę, już u schyłku życia, wydawał on karty pocztowe, gry towarzyskie, mapy, obrazy oleodrukowe, których produkcja wydawnicza wyniosła 5 milionów egzemplarzy.
W tym roku minie 106. rocznica śmierci Józefa Chociszewskiego. Autorką spaceru była Wioletta Degórska – licencjonowana przewodniczka po Szlaku Piastowskim, przy wsparciu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.
Zdjęcia – Przemysław Degórski

Opublikowano: 20 maja 2019 08:21

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 148

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM