60 seniorów otrzymało bransoletki życia

60 seniorów otrzymało bransoletki życia (link otworzy duże zdjęcie)

Sześćdziesięciu gnieźnieńskich seniorów otrzymało 13 maja 2019 roku bransoletki życia w ramach Programu Teleopieki realizowanego w bieżącym roku w całości ze środków budżetu miasta. Po ubiegłorocznej pilotażowej edycji programu przeprowadzonej dla 30 osób, w ramach tegorocznego projektu kolejną grupę osób wyposażono w te nowoczesne zintegrowane urządzenia. Bransoletki będą użytkowane bezpłatnie do końca 2019 roku.

Celem programu jest zwiększenie bezpieczeństwa osób w wieku powyżej 60 lat, niesamodzielnych ze względu na wiek lub z niepełnosprawnością, mieszkających samotnie lub tylko z drugą osobą w wieku senioralnym, którzy ze względu na stan zdrowia potrzebują stałego nadzoru. Najczęściej są to osoby z zaburzeniami kardiologicznymi, neurologicznymi, lub diabetycy, u których występują zaburzenia równowagi, utrata przytomności, czy problemy z motoryką.

Senior uczestniczący w projekcie zostaje objęty systemem teleopieki, za pomocą specjalnej bransoletki życia, czyli urządzenia nadawczo-odbiorczego wyposażonego w kartę SIM, z funkcją rozmowy. Z jej pomocą przez całą dobę można się połączyć z telecentrum, w którym dyżurują wykwalifikowani teleopiekunowie. Mobilna bransoletka z wmontowanym przyciskiem bezpieczeństwa, którą można mieć stale przy sobie, wysyła sygnał do centrum monitoringu o lokalizacji użytkownika, daje możliwość wezwania pomocy. Dzięki dodatkowej funkcji na jaką zdecydowało się miasto reaguje na nagły upadek automatycznie wysyłając sygnał alarmowy. Naciśnięcie guzika spowoduje połączenie się kwalifikowanego teleopiekuna, którego zadaniem będzie ocena sytuacji i odpowiednia reakcja pomocowa, np. wezwanie członka rodziny lub sąsiada posiadającego klucz do mieszkania, wezwanie służb medycznych i udzielenie im kompleksowych informacji o seniorze na podstawie danych.

Opublikowano: 13 maja 2019 13:53

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 329

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM