Wykład „Aptekarze w zwycięskim powstaniu wielkopolskim”

Wykład „Aptekarze w zwycięskim powstaniu wielkopolskim” (link otworzy duże zdjęcie)

W niepodległościowym zrywie, jakim było Powstanie Wielkopolskie, wzięło udział aż 80 polskich aptekarzy z 157 aptek działających w 1918 roku w Wielkim Księstwie Poznańskim. Byli to ludzie oddani swej profesji i sprawie polskiej. Przed wybuchem powstania niejednokrotnie działali w konspiracji, później biorąc zbrojny udział w przejmowaniu z rąk pruskich instytucji wojskowych. Organizowali także służby sanitarno-medyczne, wyposażając szpitale polowe w sprzęt, leki i materiały opatrunkowe. Dzięki ofiarności polskich aptekarzy było możliwe uruchomienie dużej Składnicy Sanitarnej w Poznaniu, która sprawnie zaopatrywała powstańcze lazarety, zwłaszcza w styczniu 1919 w czasie walk na poszczególnych frontach.

W trakcie spotkania zostanie przybliżona postać pochodzącego z Gniezna aptekarza Franciszka Wierzchaczewskiego. W czasie powstania dowodził on oddziałem gnieźnieńskim i rozbroił załogę przejeżdżającego przez miasto transportu wojsk niemieckich.
Wykład już 21 lutego 2019, czwartek, 17.00, prowadzący: dr farm. Jan Majewski.

Dr farm. Jan Majewski – współwłaściciel Apteki Pod Złotym Lwem w Poznaniu, twórca poznańskiego Muzeum Farmacji, członek Mię¬dzynarodowej Akademii Historii Farmacji (Akademie Internationale d’Histoire de la Pharmacie), wieloletni przewodniczący Zespołu Sekcji Historii Farmacji PTFarm, pasjonat historii farmacji, autor artykułów, biogramów, sprawozdań, not wydawniczych oraz książek: Zaopatrzenie medyczno-sanitarne w powstaniu wielkopolskim i udział w nim farmaceutów, Apteka pod orłem w Pleszewie, Exlibrysy historyków farmacji, Święci Kosma i Damian patroni farmacji jako motyw exlibrysu, Muzea farmacji i zbiory aptekarskie w Polsce, Od alchemii do farmacji.

Opublikowano: 19 lutego 2019 08:55

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 252

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM