Posągi na Trakcie Królewskim już w komplecie

 (link otworzy duże zdjęcie)

Tydzień po montażu pomnika króla Wacława II na Targowisku, przed budynkiem Starego Ratusza stanęła rzeźba przedstawiająca Bolesława Chrobrego. Posąg był ostatnim brakującym ogniwem Traktu Królewskiego – nowej trasy turystycznej, która będzie prowadzić turystów pomiędzy najciekawszymi zabytkami i miejscami centrum Gniezna.

Przypomnijmy, że od nowego sezonu turystycznego, odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli spacerować po liczącej ok. 6,5 km trasie, łączącej najciekawsze miejsca i zabytki Gniezna. Na trasie Traktu, oprócz posągów pięciu koronowanych w miejscowej katedrze królów (autorstwa Rafała Nowaka), znalazło się 15 figur nawiązujących do historii miasta królików (Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera), 2 przedstawienia bohaterów wczesnopiastowskich legend (Jarosława Boguckiego) oraz 4 odlane z brązu makiety edukacyjne, 8 tablic informacyjnych i 3 interaktywne infokioski. Nowy gnieźnieński produkt turystyczny uzupełnią papierowy przewodnik i aplikacja mobilna na smartfony.

Łączny koszt  Traktu oraz wykonanej infrastruktury towarzyszącej (remonty chodników, posadowienie ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery etc.) to 4 185 750 zł, z czego 2 149 939 zł to środki pozyskane w ramach projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Liderem projektu jest Wielkopolska Organizacja Turystyczna.

Bolesław I Chrobry był synem księcia Mieszka I i czeskiej księżniczki Dobrawy. Po śmierci ojca, w 992 roku został księciem Polski. Wspierał misję chrystianizacyjną praskiego biskupa Wojciecha. Po mczeńskiej śmierci i szybkiej kanonizacji Czecha, Chrobry doprowadził do Zjazdu Gnieźnieńskiego z udziałem Ottona III oraz utworzenia pierwszego polskiego arcybiskupstwa z siedzibą w Gnieźnie oraz biskupstw w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. W czasie panowania księcia Bolesława, jego zdobyczami terytorialnymi stały się m.in. Łużyce, Milsk oraz Kijów. Przywrócił państwu Polan także, utracone w 981 roku Grody Czerwieńskie. W latach 1003-1004 był również księciem Czech. Krótko przed śmiercią, w 1025 roku, koronował się na pierwszego króla Polski.

Zdjęcia: Sebastian Uciński, Urząd Miejski w Gnieźnie.

Opublikowano: 27 listopada 2018 15:22

Kategoria: Aktualności

Trakt Królewski w Gnieźnie

Wyświetleń: 16980

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM