Wizyta w Gnieźnie ambasadora Kazachstanu

 (link otworzy duże zdjęcie)

9 listopada gościł w Gnieźnie ambasador Kazachstanu Margulan Baimukhan. Z Jarosławem Grobelnym zastępcą prezydenta Gniezna rozmawiał przede wszystkim na tematy gospodarcze.

 

W Urzędzie Miejskim w Gnieźnie ambasadora przyjął Jarosław Grobelny, zastępca prezydenta miasta. Rozmawiano o sprawach gospodarczych, w tym o możliwości inwestowania firm z Kazachstanu na terenie Gniezna. Prezydent Grobelny przedstawił nie tylko ofertę inwestycyjną ale także scharakteryzował profil firm działających w Gnieźnie i w najbliższej okolicy. Przedstawił preferencje inwestycyjne oraz zasady ubiegania się o ulgi. Przekazał również informacje na temat obsługi inwestorów i wsparcia, jakie w tym zakresie udziela miasto Gniezno. Ambasador z kolei mówił o możliwościach inwestowania firm polskich na terenie Kazachstanu, wymienił również główne dziedziny gospodarki, którymi mogliby być zainteresowani potencjalni partnerzy z Polski. Rozmawiano o systemie szkolnictwa zawodowego oraz o wymianie turystycznej. Wizyta ambasadora Margulana Baimukhana w Gnieźnie posłużyła także spotkaniu w jednej z gnieźnieńskich firm zainteresowanej współpracą z partnerami z Kazachstanu. Panowie wyrazili nadzieję na kolejne spotkania, które posłużyłyby nawiązaniu kontaktów gospodarczych i być może także wymiany turystycznej.

Warto zauważyć, że największym bogactwem naturalnym Kazachstanu jest ropa naftowa, której wydobycie stanowi 70% produkcji całego kraju. Ponadto wydobywa się miedź, złoto, srebro, tytan, chrom, mangan, kobalt, molibden, antymon oraz sól kamienną. Ważną dziedziną jest także turystyka. Najwięcej turystów do Kazachstanu przybywa z Polski.

Opublikowano: 16 listopada 2018 13:49

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 572

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM