Gnieźnieńskie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości

Setna rocznica odzyskania Niepodległości w Gnieźnie (link otworzy duże zdjęcie)

Msza Święta w intencji Ojczyzny, Bieg Niepodległości i konkurs na historyczne przebranie to tylko kilka elementów zaplanowanych w Gnieźnie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do czynnego udziału zaproszeni są wszyscy gnieźnianie.

Tegoroczne obchody rozpoczną się 11 listopada 2018 o godzinie 9:00 złożeniem kwiatów przez delegacje pod Pomnikiem Bolesława Chrobrego. Godzinę później w Bazylice Prymasowskiej rozpocznie się uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny, której przewodniczyć będzie ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Po zakończeniu Mszy św. spod katedry na Rynek wyruszy Kolorowy Pochód dla Niepodległej. Do udziału w przemarszu zaproszeni są wszyscy gnieźnianie, organizatorzy zachęcają także do udziału w akcji „Stulecie z Wąsem Marszałka” i założenia tytułowych wąsów.

Dokładnie o godz. 11:11 z gnieźnieńskiego Rynku wyruszy czwarty Bieg Niepodległości. W tym roku wyjątkowo będzie się on odbywał na trasie Biegu Europejskiego (Rynek, ulice Chrobrego, Konikowo Reymonta – dwie pętle). W trakcie biegu na scenie znajdującej się na Rynku, odbędzie się finał konkursu „Zostań herosem niepodległości”. Do udziału w konkursie zgłosiło się siedem szkół, w sumie 21 uczennic i uczniów, w dwóch kategoriach szkół podstawowych i gimnazjów. Po zakończonym biegu nastąpi wręczenie nagród najszybszym sportowcom, po czym rozpocznie się koncert w wykonaniu Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego i Chóru Metrum. Na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się także mini jarmark, na którym nie zabraknie smacznych rogali, ciepłych napojów, oraz produktów w barwach narodowych.

Opublikowano: 05 listopada 2018 12:54

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 4302

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM