Zapraszamy na obchody Święta Wojska Polskiego

Zapraszamy na obchody Święta Wojska Polskiego (link otworzy duże zdjęcie)

Przypadające 15 sierpnia Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest także szczególnie celebrowane w związku ze Świętem Wojska Polskiego. Z tej okazji w Gnieźnie o godzinie 12:15 w kościele Garnizonowym będzie sprawowana Eucharystia, w której weźmie udział m.in. Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Po Mszy św. wszyscy zainteresowani będą mogli udać się na cmentarz przy ul. Witkowskiej, albo we wspólnym przmarszu (ulicami Chrobrego, Mieszka I, Mickiewicza, Warszawską, Witkowską), albo podstawionym autobusem MPK. Na cmentarzu gdzie będzie miał miejsce uroczysty apel poświęcony poległym w obronie Ojczyzny żołnierzom oraz spoczywającym w tamtejszych grobach gnieźnianom, którzy dzięki swojemu życiu i postawie są dla nas wzorem do naśladowania.

Po zakończeniu uroczystości i wspólnym przemarszu na teren Muzeum Zabytków Kluury Technicznej rozpocznie Piknik Militarny organizowany przez Grupę Rekonstrukcyjno-Historyczną Garnizon, nad którym patronat objął Prezydent Miasta Gniezna. W ramach tego wydarzenia wystąpią grupy rekonstrukcyjne, pojawią się również wystawy fotografii dotyczących 105. rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego oraz zdjęć przedstawiających jednostkę wojskową przed wojną.

W czasie trwania pikniku bezpłatnie będzie można zwiedzić Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, które na tą okoliczność wystawi także umundurowanie i pojazdy wojskowe. Wydarzenie będzie miało miejsce na zielonym zapleczu Muzeum (teren byłych koszar przy ul. Wrzesińskiej). W ramach pikniku zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi, dla których przygotowywane są pokazy oraz animacje. Piknik rozpocznie się o godzinie 15.00.

Podczas przemarszów mogą nastąpić chwilowe utrudnienia w ruchu.

Opublikowano: 08 sierpnia 2018 12:14

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1271

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM