Znane – nieznane oblicze Ameryki

Znane – nieznane oblicze Ameryki (link otworzy duże zdjęcie)

W ostatni dzień lipca 2018, nie zważając na wysokie temperatury, Klub Dyskusji o Książce zebrał się, by porozmawiać na temat książki „Elegia dla bidoków" J. D. Vance’a. Chęć literackiej dyskusji zwyciężyła i tak w zaciszu czytelnianego lokum zebrała się solidna grupa zainteresowanych.

J. D. Vance w swojej książce porusza tematy wykluczenia spowodowanego miejscem zamieszkania. Otrzymujemy bardzo emocjonujący opis życia mieszkańców tzw. Pasa Rdzy, historię regionu i jego transformację. Autor stara się przedstawić analizę zaistniałej sytuacji i jej przyczyny.

Tytuł wywołał niemal tak gorącą dyskusję, jak temperatury za oknami. Od rozważań nad przyczynami powstawania wykluczeń spowodowanych uwarunkowaniami materialnymi i geograficznymi w Ameryce, szybko przeszliśmy do tych rodzimych w naszym kraju. Zastanawialiśmy się nad skutecznymi działaniami ze strony Państwa, które jeśli nie zapobiegają, mogłyby pomóc wyrównać szanse osobom narażonym na wykluczenie.

Pozycja nie przypadła do gusty przynajmniej części członków Klubu. Wskazywały one na zbyt prosty, jeśli nie prostacki język, jakim operuje autor, brak nowych, interesujących zagadnień, a także nieufność wobec motywów jakie kierowały Vance'm przy pisaniu tej pozycji. Uznano, iż początkowa część książki opisująca dzieciństwo i młodość autora posiada dużo więcej walorów niż zakończenie. Razi czasem niekonsekwencja autora w prezentowanych poglądach.

Jednak tytuł daje do myślenia, czego dowodem żywiołowa rozmowa. Książka jest doskonałym wstępem pozwalającym zobaczyć Amerykę w nieco innym wymiarze. Ten autentyczny obrazek z życia, które boleśnie naznaczone jest miejscem zamieszkania był ciekawą podróżą w tematy społeczne. Tytuł dobrze się czyta, a co najważniejsze pokazuje być może mniej znany fragment amerykańskiego snu.

Na wakacje życzymy odpoczynku, tego fizycznego jak i umysłowego. Relaks to coś, za co nasz organizm podziękuje w jesienne słoty, kiedy będzie musiał zadbać o naszą kondycję. Klub poleca się w wakacje 14 sierpnia 2018 o 20.00. Korzystając z gościny Stowarzyszenia Ośla Ławka przebywać będzie w Latarni na Wenei. Poświęci ten czas na poezję współczesną. Poczytamy, porozmawiamy. Jeśli znajdą Państwo czas i chęci – zapraszamy.

Opublikowano: 03 sierpnia 2018 12:21

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 477

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM