Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie i HPV

fot. rawpixel (link otworzy duże zdjęcie)

Urząd Miejski wraca do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. W budżecie miasta na ten cel zapisano 33 tys. zł. Kontynuowany będzie także program szczepień przeciwko HPV. W tym roku będzie mogło się zaszczepić 122 trzynastoletnich dziewczyn. 


Po dwóch latach przerwy, kiedy to w ramach miejskiego budżetu szczepiono dzieci przeciwko pneumokokom, z inicjatywy prezydenta Tomasza Budasza, na wniosek Miejskiej Rady Seniorów,  do budżetu wpisano kwotę 33 tys. zł na realizację programu szczepień przeciwko grypie dla osób powyżej 60 roku życia. Z „Programu polityki zdrowotnej na 2018 r. w zakresie szczepień profilaktycznych przeciwko grypie” będą mogli skorzystać mieszkańcy Gniezna, którzy ukończyli 60 rok życia. Szczepienia mieszkańców zameldowanych na pobyt stały lub czasowy odbędą się od 1 września do 30 listopada w następujących przychodniach:

  • Przychodnia Lekarzy Rodzinnych „Winary” os. Jagiellońskie 29;
  • Przychodnia Lekarzy Rodzinnych i Specjalistów „Vitamed” ul. P.w Cymsa 16;
  • N.Z.O.Z Przychodnia Rodzinna na Orcholskiej ul. Orcholska 41;
  • Przychodnia Rejonowo - Specjalistyczna Lekarzy Rodzinnych „Servi-Med.” Ul. Staszica 12;
  • Poradnia Medycyny rodzinnej „Amicor” s.c. ul. Staszica 21.

W każdej z wymienionych przychodni będzie mogło się zaszczepić 146 osób, a w sumie w ramach programu 730 osób. Program pozwoli realnie i skutecznie działać w zakresie profilaktyki szczepień przeciw zachorowaniom na grypę w jednej z najbardziej narażonych na to grupie tj. osób w wieku 60+. Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gnieźnie, w 2016 roku  w naszym mieście i powiecie gnieźnieńskim na grypę zachorowało 4521 osób powyżej 65 roku życia.

Miasto Gniezno kontynuuje także realizację programu zdrowotnego w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2014 – 2019. Wysokość środków przeznaczonych w budżecie Miasta Gniezna na jego realizację wynosi 57 tys zł rocznie. Szczepienia dla mieszkanek Miasta Gniezna  zameldowanych na pobyt stały lub czasowy przeciw HPV odbędą się w 3 terminach (trzy dawki szczepionki dla każdej z dziewczynek), podanych na spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie 21 maja 2018 r. o godzinie 18.00. Zaproszenie do udziału w spotkaniu zostało rozesłane do wszystkich opiekunów dziewczynek urodzonych w roku 2005. Po spotkaniu informacyjnym będzie można dokonać zapisu dziewczynek na szczepienia. W sumie w tym roku starczy środków za szczepienie 122 trzynastoletnich dziewczynek. Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy, drugiego pod względem częstości nowotworu złośliwego wśród kobiet, są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV.

Opublikowano: 17 maja 2018 09:54

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 727

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM