Imieniny Miasta 2018

 (link otworzy duże zdjęcie)

28 i 29 kwietnia 2018 r. odbędą się w Gnieźnie coroczne uroczystości  ku czci Św. Wojciecha. Temu religijnemu  wydarzeniu towarzyszyć  będzie jak co roku tradycyjny Jarmark  Św. Wojciecha, spotkanie z mieszkańcami Gniezna o imieniu Wojciech, kolorowy orszak i festiwal Adalbertus organizowane przez Miasto Gniezno i Miejski Ośrodek Kultury.

Jarmark Świętego Wojciecha

Ponad 100 wystawców zaprezentuje swoje wyroby na tegorocznym jarmarku, który już tradycyjnie odbędzie się na 3 ulicach w centrum miasta. Do Gniezna przyjadą m. in. firmy z ofertą wyrobów regionalnych: tradycyjnie produkowanych wędlin, serów, pieczywa, sękaczy, miodów. Nie zabraknie też upominków, biżuterii, rękodzieła, dewocjonaliów, a także galanterii ozdobnej, wyrobów z drewna, artykułów wyposażenia dla domu, dekoracji i odzieży, ceramiki użytkowej. Dzieci  z pewnością skorzystają z „dmuchańców” i konkursów z nagrodami.

Z powodu jarmarku od   28.04.2018 godz. 5.00 rano do 29.04.2018  godz. 24.00 wyłączone z ruchu pojazdów będą ulice: ul. B. Chrobrego na odcinku od skrzyżowania z ul. H. Sienkiewicza  do skrzyżowania   z ul. ks. Prym. M. Łubieńskiego; ul. ks. Łubieńskiego od skrzyżowania z ul. Mieszka I do skrzyżowania z ul. Chrobrego; ul. Mickiewicza od skrzyżowania z ul. Chrobrego do skrzyżowania z ul. Mieszka I

Na wymienionych fragmentach ulic będzie obowiązywać bezwzględny zakaz parkowania. W tym czasie niemożliwy będzie także dojazd do posesji. Zmianie ulegną  również trasy przejazdu autobusów w związku z wyłączeniem przystanku przy ul. Chrobrego (w obu kierunkach). Informacje o objazdach autobusów podane zostaną przez MPK w Gnieźnie na przystankach autobusowych, w autobusach i na stronie internetowej www.mpk.gniezno.pl.

Spotkanie Wojciechów

Już po raz czwarty podczas Imienin Miasta odbędzie się tradycyjne spotkanie mieszkańców Gniezna o imieniu Wojciech. Zostali oni zaproszeni na szczególny Orszak Świętego Wojciecha, który wyruszy spod pomnika przy ul. Chrobrego na gnieźnieński Rynek, na którym będzie już czekał specjalnie przygotowany dla wszystkich tort oraz niespodzianki. Orszak będzie prowadzony przez specjalny statek w asyście aniołów. Oprócz św. Wojciecha i aniołów pojawi się król i królowa, błaźni, szczudlarze, odbędzie się również pokaz tańca. Po paradzie nastąpi pokaz artystyczny.

Adalbertus 2018

Kolejna IV edycja przeglądu piosenki religijnej „ADALBERTUS 2018″odbędzie się 28 kwietnia (godz. 10:00 – 13:00). Na zakończenie o godz. 21:30 zagra zespół Maleo Reegae Rockers.

Do 23 kwietnia trwają zapisy zespołów, które są chętne do wzięcia udziału w przeglądzie. Celem konkursu jest promowanie i propagowanie piosenki religijnej, ale także zachęcanie przez nią do świętowania obchodów uroczystości związanych ze św. Wojciechem. Przegląd rozpocznie się od godziny 10:00 na gnieźnieńskim Rynku. Natomiast na zakończenie dnia odbędzie się koncert: ok. godziny 21.30 zespołu Maleo Reegae Rockers. Szczegółowe informacje oraz kartę zgłoszenia można znaleźć na www.mok.gniezno.pl.

Organizatorem Przeglądu Piosenki Religijnej Adalbetrus jest Miejski Ośrodek Kultury, a honorowy patronat objął nad nim arcybiskup Wojciech Polak i Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz.

Uroczysta Sesja Rady Miasta

23 kwietnia o godz. 12:00 w gnieźnieńskiej katedrze odbędzie się Msza Święta w intencji Miasta, której przewodniczył będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Tego samego dnia o godz. 16:00 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Gniezna w Miejskim Ośrodku Kultury.

Opublikowano: 17 kwietnia 2018 11:25

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 807

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM