Ważny dzień dla światowej literatury

Ważny dzień dla światowej literatury (link otworzy duże zdjęcie)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.

Dla uczczenia tego święta Filia nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a zachęca do wypożyczania książek, które w tytule mają słowo „róża” lub w ich treści przewija się motyw kwiatu róży. Od 23 kwietnia zachęcamy do zapoznania się z pozycjami wybranymi według „różanego” klucza. W tym dniu zapraszamy do udziału w grze bibliotecznej, polegającej na poszukiwaniu wśród książek papierowych róż. Za każdą poszukaną różę, a będzie ich dziesięć, podczas wypożyczania książek, uczestnik gry otrzyma suwenir związany z Gnieznem, gdyż 23 kwietnia przypadają tradycyjnie Imieniny Miasta, w święto wszystkich Wojciechów.

Opublikowano: 17 kwietnia 2018 07:36

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 239

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM