XVI Bieg Europejski idzie na rekord

Uczestnicy konferencji zapowiadającej XVI Bieg Europejski - od lewej: Andrzej Krzyścin, Sylwia Szymańs (link otworzy duże zdjęcie)

7 kwietnia o godz. 17:00 na gnieźnieńskim Rynku wystartuje XVI edycja Biegu Europejskiego. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem biegaczy, którzy już na prawie miesiąc przed biegiem zdążyli wykupić pełną pulę 1500 pakietów startowych. Organizatorzy zdecydowali się zwiększyć limit miejsc na bieg o dodatkowe 250 pakietów, z których dostępnych jest już tylko nieco ponad 100 numerów startowych.

10-kilometrowy Bieg Europejski to jedna ze sportowych wizytówek Gniezna. Impreza odbywa się od 15 lat i z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników nie tylko z Pierwszej Stolicy Polski, ale praktycznie z całego kraju. Gnieźnieńska „dycha” cieszy się dużą popularnością wśród biegaczy również ze względu termin zawodów, który umożliwia doskonałe przetarcie i sprawdzenie formy przed rozgrywanymi tydzień później kwietniowymi maratonami w Gdańsku i Łodzi, ORLEN Warsaw Marathon oraz półmaratonem poznańskim.

Bieg wspierany jest co roku przez władze miasta: –  Bieg Europejski od lat jest świetnym narzędziem promocji naszego miasta. Mówię to nie tylko jako prezydent, ale także uczestnik, gdyż już po raz czwarty będę miał okazję stanąć na starcie tej imprezy. Zresztą, coraz większa liczba biegaczy i coraz większa liczba kibiców gromadzących się na ulicach mówi sama za siebie – to świetna impreza, którą warto wspierać – mówi Prezydent Miasta Gniezna, Tomasz Budasz.

Teraz Francja!

Wśród innych 10-kilometrowych biegów w Polsce gnieźnieński Bieg Europejski wyróżnia się motywem przewodnim, który od 2015 roku dedykowany jest innemu państwu Unii Europejskiej. Były już edycje nawiązujące tematyką do Niemiec, Dani oraz Włoch, a podczas tegorocznej biegacze będą mieć możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat Francji. Francuskie motywy widnieć będą na koszulkach, niebiesko-biało-czerwone flagi będą powiewać na starcie oraz mecie biegu, a każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal z wieżą Eiffla. Będzie to kolejny krążek do unikalnej kolekcji medali z Biegu Europejskiego.

–  W naszym kraju nie brakuje biegów na 10 kilometrów, jednak my chcemy wyróżniać się na ich tle właśnie europejskim akcentem i promować członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej, jak również zwracać uwagę na inne państwa członkowskie. Taka zresztą była geneza naszej imprezy. Cieszę się, że w tym roku przybliżymy zawodnikom i kibicom kulturę i atrakcje Francji. Jesteśmy szczególnie dumni i zaszczyceni faktem, że Ambasada tego państwa objęła Honorowy Patronat nad naszą imprezą. Frekwencja rośnie z roku na rok a na starcie stają czołowi polscy zawodnicy. Do Gniezna zapraszam także tych biegaczy, którzy myślą o poprawieniu swojego wyniku na 10 kilometrów i tych, którzy dopiero marzą o pokonaniu swojej pierwszej „dychy”. Mogę zapewnić, że na wszystkich czekać będzie mnóstwo wspaniale dopingujących i wspierających mieszkańców Gniezna – powiedział Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Europejskiego w Gnieźnie.

Wyśrubowane rekordy trasy

Atutem Biegu Europejskiego jest szybka, atestowana przez PZLA trasa, składająca się z dwóch pętli prowadzących ulicami pierwszej polskiej stolicy. Dość powiedzieć, że w 15-letniej historii biegu tylko dwa razy zwycięzcy uzyskiwali słabszy czas niż 30 minut, a wśród kobiet tylko raz najszybsza zawodniczka pokonała trasę wolniej niż 35 minut.

Rekord trasy wynosi 28:26 i został ustanowiony podczas inauguracyjnej edycji w 2003 roku przez Kenijczyka Simona Kasimilli. Kobiecy rekord trasy dzierży Izabela Trzaskalska, która w ubiegłym roku na mecie uzyskała wynik 33:21, poprawiając o 3 sekundy wieloletni rekord należący do Małgorzaty Sobańskiej.

Kto powalczy o zwycięstwo w tegorocznym Biegu Europejskim?

Tradycyjnie organizatorzy biegu zadbali o to mocną obsadę biegu. W grupie elity, która walczyć będzie o zwycięstwo znajdują się tacy zawodnicy jak Arkadiusz Gardzielewski i Izabela Trzaskalska, którzy zwyciężali w Gnieźnie dwukrotnie. Rywalizować z mini będą m.in. Damian Kabat, Krzysztof Gosiewski, Kenijczyk Joseph Mutwanthei MUMO, zawodnicy ukraińscy z Siergiejem Okseniukiem na czele. A wśród kobiet, z Izą będą się ścigały Aleksandra Brzezińska, Paulina Kaczyńska i zawodniczki z Ukraliny z liderką Mariną Nemchenko.

Uwaga na zamknięte ulice

Organizatorzy deklarują, że dołożą wszelkich starań, aby odbywający się w centrum miasta bieg był możliwie jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców, i jednocześnie apelują do wszystkich o wyrozumiałość. – Poświęcamy organizacji biegu wiele miesięcy i staramy się zadbać o każdy detal, aby uczestnicy doskonale czuli się w Gnieźnie. Prosimy o wcześniejsze zapoznanie się z poniższymi informacjami na temat zamkniętych ulic. Będziemy również wdzięczni za podzielenie się nimi z rodziną i znajomymi, których mogą dotyczyć te utrudnienia. Prosimy o wyrozumiałość i wierzymy, że jak co roku mieszkańcy Gniezna żywiołowo będą dopingować uczestników Biegu Europejskiego. – dodaje dyrektor Biegu, Andrzej Krzyścin.

Nie tylko bieg główny – czyli atrakcje dodatkowe i biegi przedszkolaków

7 kwietnia gnieźnieński rynek zamieni się w miasteczko biegaczy, a na uczestników imprezy czekać będzie wiele atrakcji dodatkowych: między innymi specjalne strefy Radia Poznań oraz sponsorów biegu takich jak Altom i Velux.

Obok biegu głównego na dystansie 10 km odbędzie się także Bieg Przedszkolaka, w którym najmłodsi wystartują w specjalnych pamiątkowych koszulkach. A na mecie otrzymają dyplom i słodkie upominki. Organizatorzy biegu planują dodatkowe niespodzianki dla kibiców, nie zabraknie więc atrakcji dla całych rodzin.

 ­_ _ _

Organizatorem XVI Biegu Europejskiego jest Klub Sportowy „Altom” Gniezno przy wsparciu Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Sponsorami strategicznymi są firmy Altom i Velux.

Opublikowano: 22 marca 2018 13:42

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 970

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM