Zmarł twórca gnieźnieńskiego pomnika

 (link otworzy duże zdjęcie)

Odszedł artysta rzeźbiarz śp. Benedykt Kasznia, który był twórcą Pomnika ku czci poległych w latach II Wojny Światowej w Parku Tadeusza Kościuszki w Gnieźnie.

Benedykt Kasznia (1927 – 2018) studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, otrzymując dyplom w 1956 roku. Głównym tematem jego twórczości był człowiek i jego transformacje, w których odbiegał od sztuki przedstawieniowej w kierunku większej deformacji, nie tracąc jednak całkowitego kontaktu z naturą i formami organicznymi. Tworzył małe formy rzeźbiarskie, rzeźbę plenerową i monumentalną, zajmował się również pracami rekonstrukcyjnymi w zakresie rzeźby (w 1982 roku wraz z Józefem Murlewskim zrekonstruował Pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich).

Wśród nagród i wyróżnień otrzymał m.in. w 1966 roku II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie na Pomnik dla Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej w Genewie. Brał udział w wystawach w kraju, w tym w kilku edycjach Biennale Małych Form Rzeźbiarskich w Poznaniu (w XI Biennale zdobył Złoty Medal) i za granicą, np. w Holandii, Francji i Norwegii. Prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 23 lutego 2018 roku o 10.40 na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu, wejście od ul. Gnieźnieńskiej. Msza Święta żałobna zostanie odprawiona w dniu pogrzebu o godzinie 18.00 w kościele p.w. św. Franciszka przy placu Bernardyńskim w Poznaniu.

Opublikowano: 22 lutego 2018 07:29

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 563

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM