Odblask to nie obciach!

 (link otworzy duże zdjęcie)

Odblask to nie obciach – akcja pod takim hasłem odbyła się we wtorek, 12 grudnia,  przed południem na gnieźnieńskim Rynku. Brały w niej udział dzieci i młodzież z gnieźnieńskich szkół. Od dziś, przez najbliższe pół roku, po ulicach Gniezna będzie jeździł specjalnie oznakowany autobus MPK.  

 

Celem tej akcji, organizowanej wspólnie przez nieformalną grupę „Sławek i przyjaciele”, Urząd Miejski, Straż Miejską, MPK a także inne firmy i instytucje, jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez wzrost świadomości związanej z byciem widocznym na drodze. Organizatorzy akcji zachęcają wszystkich, nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorosłych, do używania elementów odblaskowych. Cel ten ma być osiągnięty także przez prezentację m.in. w przedszkolach i szkołach Gniezna urządzenia nazwanego magiczną tubą. Tuba w prosty, ale jednocześnie bardzo dobitny sposób pokazuje różnicę jak po zmierzchu widoczna jest osoba z odblaskami lub bez nich. Jej wielką zaletą jest to, że w każdej chwili i w dowolnym miejscu, bez względu na porę dnia i nocy możemy zaprezentować symulację drogową „po ciemku”.

 Bezpieczeństwo jest pojęciem wirtualnym i często czymś nienamacalnym. Bardzo często słyszymy, że nas to nie dotyczy. Statystyki jednak mówią coś zupełnie innego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdego dnia na polskich drogach ginie ok. 10 osób, z czego 4 to piesi i rowerzyści, często nieoznakowani.

Opublikowano: 12 grudnia 2017 12:57

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 401

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM