Grywalizacja sposobem na uatrakcyjnienie lekcji

Grywalizacja sposobem na uatrakcyjnienie lekcji (link otworzy duże zdjęcie)

Grywalizacja przez jednych uważana jest za trend marketingowy, a przez innych za główne narzędzie sprzedażowe do osiągnięcia konkretnych rezultatów. A jak ma się grywalizacja do edukacji? Na to pytanie odpowiedzieli prelegenci podczas konferencji metodycznej „Gry i grywalizacja w edukacji”, która odbyła się 21 listopada 20147 w Miejskim Ośrodku Kultury. Wzięło w niej udział 55 nauczycieli zainteresowanych nowymi trendami w nauczaniu.

Do stosowania grywalizacji na lekcjach i zajęciach przekonywali:
- Justyn Czekański, były właściciel szkoły językowej, doktorant z zakresu rywalizacji:
- Bartosz Bilicki, informatyk, realizator kilku projektów edukacyjnych oraz grywalizacyjnych, współwłaściciel agencji interaktywnej;
- Anna Bentyn, doradca metodyczny pedagogów i wychowawców świetlic szkół gnieźnieńskich.

Uczestnicy konferencji dowiedzieli się o wpływie gier na rozwój kultury oraz o tym, w jaki sposób zmieniało się w historii pojmowanie gier i ich użyteczności. Poznali pojęcie grywalizacji, a także elementy i mechanizmy wprowadzania gier w edukacji.

Konferencja została zgrywalizowana. Uczestnicy otrzymali do wypełnienia specjalne plansze z mapą konferencji oraz wykonywali różne zadania z wykorzystaniem narzędzi grywalizacji (szyfr książkowy, bonusy losowe, QR-kody, porządkowanie). Jeden z bonusów mogli uzyskać za udział w grze o 3 elementy. Wśród uczestników konferencji zostały rozlosowane nagrody: bezpłatny udział w szkoleniu „Zgrywalizowana klasa”, książki (w tym o grywalizacji) oraz gry.
Biblioteka pedagogiczna przygotowała bibliografię i ekspozycję książek dotyczącą wykorzystania gier w nauczaniu różnych przedmiotów. Zainteresowani mogli zapisać się do biblioteki i wypożyczyć wybrane publikacje.

Uczestnicy konferencji wyszli z przekonaniem, że grywalizacja może sprawić, że uczniowie zaczną uczyć się dla przyjemności, zwiększy się ich motywacja do pracy, a to przełoży się na lepsze wyniki. Organizatorami konferencji byli: Zespół Doradców Metodycznych Miasta Gniezna, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie i Miejski Ośrodek Kultury.

Opublikowano: 28 listopada 2017 07:30

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 706

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM