Projekty 22 nowych posągów wybrane

Ogłoszenie wyników konkursu rzeźbiarskiego pt. Trakt Królewski w Gnieźnie - konferencja prasowa. (link otworzy duże zdjęcie)

Modele pięciu rzeźb królów, piętnastu królików oraz dwóch legend spośrod 23 nadesłanych propozycji wybrał wczoraj sąd konkursowy Traktu Królewskiego w Gnieźnie. Wybrane projekty, po przeprowadzeniu procedury przetargowej, mają zostać odlane z brązu i znaleźć się na trasie Traktu, realizowanego w ramach projektu unijnego pt. „Rozwój kluczowego dziedzictwa kulturowego Województwa Wielkopolskiego pn. «Trakt Królewski w Gnieźnie»”.

W składzie Sądu Konkursowego wybierającego prace znaleźli się dwaj artyści rzeźbiarze – prof. Stanisław Radwański (przewodniczący) oraz Roman Kosmala, urbanista i architekt – Ewa Gulczyńska, oraz historyk – dyrektor Muzeum Poczatków Państwa Polskiego, dr Michał Bogacki. Po dwóch dniach obrad, Jury zadecydowało o wyborze zwycięskich projektów w trzech konkursowych kategoriach. Do realizacji postaci pięciu koronowanych w Gnieźnie królów zaproszony zostanie Rafał Nowak z Poznania; piętnaście zwycięskich królików zaprojektował Maciej Jagodziński-Jagenmeer z Torunia, a dwie legendy o Gnieźnie – Jarosław Bogucki z Mosiny. Zwycięzca każdej z konkursowych kategorii otrzyma 5 000 złotych brutto, oraz zostanie zaproszony do realizacji posągów w trybie zamówienia z wolnej ręki.

 

img_0615_large.jpg img_0614_large.jpg img_0622_large.jpg

Wybrane przez sąd konkursowy rzeźby będą współtworzyć Trakt Królewski w Gnieźnie wraz z innymi elementami: makietami z brązu, tablicami informacyjnymi oraz interaktywnymi infokioskami. Ponadto stworzone zostaną przewodniki po trakcie: w wersji papierowej oraz w formie aplikacji mobilnej. – Trakt Królewski to największa tego typu inwestycja miejska od lat. Dzięki pozyskanym funduszom unijnym możemy stworzyć atrakcję turystyczną, której bardzo brakowało. Co ważne, pomysł na etapie wstępnych konsultacji spotkał się z pozytywnym odbiorem miejscowych przewodników. Dotychczas często wyglądało to tak, że przyjeżdżający do miasta turyści odwiedzali Muzeum, katedrę, i jechali do kolejnych miejsc w województwie. Wierzę, że dzięki tak atrakcyjnej, a jednocześnie dość długiej i zahaczającej inne atrakcje Gniezna trasie Traktu wreszcie będziemy mogli zatrzymać turystów w mieście na dłużej. – mówi Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz.

Całkowita wartość realizowanego projektu ma wynieść 3.494.211 złotych, z czego 2.537.249,98 złotych to pozyskane środki zewnętrzne. Pierwsze rzeźby na terenie miasta mają pojawić się jeszcze w tym roku, a zakończenie wszystkich związanych z Traktem Królewskim inwestycji planowane jest drugą połowę 2018 roku.

Opublikowano: 13 kwietnia 2017 10:20

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Konkurs rzeźbiarski „Trakt Królewski w Gnieźnie”

Wyświetleń: 4300

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM