Królik dla „Siksy”, Ambasador dla Piekarczyka

Gala Królika i Ambasadora 2017 (link otworzy duże zdjęcie)

To był wspaniały wieczór w Teatrze im. Aleksandra Fredry. 28 stycznia 2017 roku podczas IV Gali Królika i Ambasadora, przyznano dwa, bardzo ważne dla naszego miasta wyróżnienia.

„Królik” – Nagroda Kulturalna Miasta Gniezna jest przyznawana od 2014 roku zasłużonym na niwie działalności kulturalnej w Pierwszej Stolicy Polski. Podczas pierwszej uroczystej gali „Królika”, statuetki otrzymało pięcioro zasłużonych na polu kultury gnieźnian: Elżbieta Binkowska, Paweł Bartkowiak, Jakub Dzionek, Jarosław „Mixer” Mikołajczyk oraz Krzysztof Gronikowski. Nagrodzeni pierwszymi „Królikami” utworzyli niezależną Kapitułę Nagrody, która od tej pory nominuje kolejnych laureatów (którzy dołączają tym samym do składu Kapituły na kolejne lata). Tym razem kapituła zadecydowała, by nagrodę tę przyznano duetowi „Siksa”.

Werdykt ten ogłosił Andrzej Janka, reprezentujący zespół „Zagrali i Poszli”, który otrzymał Królika w ubiegłym roku. Duet Siksa jest coraz popularniejszy w kręgach miłośników muzyki balansującej na granicy performance. Tworzący go Alex Freiheit oraz Piotr Buratyński nie raz udowodnili, że potrafią zaskoczyć nie tylko niestandardową formą występów, ale także ostrością przekazu. Wykonawcy nie mogli odebrać nagrody osobiście, gdyż akurat koncertują dla publiczności w Czechach, co jest kolejnym dowodem na zasięg oddziaływania ich twórczości. W ich mieniu nagrodę odebrała Aleksandra Andrzejczak, a widownia mogła obejrzeć specjalny filmik, jaki artyści przysłali w podziękowaniu za wyróżnienie.

„Ambasador Gniezna” to tytuł przyznawany związanym z Gnieznem postaciom, które dzięki osobistym sukcesom na niwie biznesu, polityki, kultury czy sportu promują Pierwszą Stolicę Polski poza jej granicami. Tytuł przyznawany jest od 2015 roku, z inicjatywy prezydenta Tomasza Budasza. W tym roku Prezydent przyznał go Markowi Piekarczykowi, znanemu wokaliście i autorowi tekstów, członkowi zespołu TSA. Artysta ten zawsze podkreślał swoje związki z naszym miastem, gdyż tu spędził kilka ważnych lat swojej młodości. Wybór ten spotkał się z ogromną aprobatą publiczności, która obejrzeć mogła krótki film, ukazujący miejsca i ludzi, z którymi ambasador był w naszym mieście związany.

Oczywiście, po zakończeniu oficjalnej części gali, wspaniały koncert akustyczny zagrała grupa TSA. Zebrani w teatrze gnieźnianie – i nie tylko – śpiewali największe przeboju grupy wraz z zespołem, żywiołowo reagując na znane i kochane utwory.

Foto: Dawid Stube

Opublikowano: 29 stycznia 2017 14:04

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 2589

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM