Miejski finał konkursu języka angielskiego


Grywalizacja sposobem na uatrakcyjnienie lekcji - relacjaZaproszenie Zaproszenie na konferencję "Języki ODNoWA: słownictwo" Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie

Zespół Doradców Metodycznych Miasta Gniezna i Biblioteka Pedagogiczna zaprosili gnieźnieńskich nauczycieli na Spacer po Gnieźnie. Była to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie historię swojego miasta oraz poznać tajemnice i ciekawostki jakie skrywają jego zabytki.

Trasa pierwszego spaceru, który odbył się 18 października 20174, wiodła od Rynku do Katedry, a potem Doliną Pojednania do Kościoła św. Jana Chrzciciela. Przewodnik Marek Wojciechowski przypomniał, że Gniezno, podobnie jak Rzym, położone jest na siedmiu wzgórzach. Katedra, o której wydaje się, że wiele wiemy, skrywa jednak nadal swoje tajemnice. Można choćby wymienić: znaki gmerków na blokach kamiennych, skamieniałości ślimaków na kamiennej posadzce, czy epitafium, którego autorem podobno jest sam Jan Kochanowski.

Perełką architektoniczną jest Kościół św. Jana Chrzciciela z gotyckim malowidłami ściennymi z II poł. XIV w. w prezbiterium. Zachwycają również sklepienia krzyżowo-żebrowe z bogatą dekoracją rzeźbiarską. Ze wzgórza roztacza się piękna panorama na Kościół Franciszkanów i Katedrę. Dopełnieniem spaceru była piękna jesienna pogoda z nitkami babiego lata.

Organizatorzy, kierując się słowami Stanisława Jachowicza: „Cudze chwalicie, Swego nie znacie”, chcieli zachęcić nauczycieli do przypomnienia sobie historii miasta i dwóch jego najważniejszych zabytków. To przecież oni zaszczepiają swoim podopiecznym miłość do Małej Ojczyzny. Kolejny spacer zaplanowano już na wiosnę.

 

Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie Spacer nauczycieli z przewodnikem po Gnieźnie
„Cudze chwalicie swego nie znacie…” Zespół doradców metodycznych Miasta Gniezna i Biblioteka Pedagogiczna Filia w Gnieźnie zapraszają na spacer po Gnieźnie z przewodnikiem. W planie zwiedzanie Katedry i kościoła św. Jana.

Zaproszenie na zwiedzanie


Sprawozdanie z rocznej pracy doradcy metodycznego - wychowanie przedszkolne
Sprawozdanie z rocznej pracy doradcy metodycznego - historia i WOS
Sprawozdanie z rocznej pracy doradcy metodycznego - języki obceOtwartą Konferencję naukową „Z Mediacją Na Barykady” zorganizowali: Zespół Doradców Metodycznych Miasta Gniezna i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie.

Konferencja odbyła się 22 listopada 2016 roku w Auli Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie i zgromadziła około 80 osób. Głównie byli to przedstawiciele oświaty, władz i rodzice.

Gości powitała doradca metodyczny nauczycieli historii, Anna Dziel, po czym głos zabrał Prezes Sądu Rejonowego w Gnieźnie, sędzia Jarosław Ochocki. Przedstawił mediację z perspektywy praktyki sądowej.

Następnie głos zabrał Jerzy Śliwa, Prezes Stowarzyszenia Mediatorów Polskich i Stowarzyszenia Zawodowych Mediatorów. W trakcie ciekawej dyskusji z Prezesem Ochockim obaj panowie przychylili się do tezy, że w wielu sprawach mediacja jest wskazana oraz, że nie ma takich, w których mediacja byłaby nieprzydatna. Ta metoda rozwiązywania sporów mogłaby także zastąpić wystąpienie do sądu.

Obecna na sali grupa ok. 20 mediatorów podzieliła się swoimi uwagami na temat przydatności mediacji w życiu i pracy zawodowej.
 
Na zakończenie konferencji Anna Bentyn, doradca metodyczny pedagogów i wychowawców świetlic gnieźnieńskich oraz mediator, przedstawiła rozpoczynającą się w Gnieźnie kampanię „Pogódźmy się na święta”. Inicjatywa ta odbywa się w Polsce po raz dziesiąty, a na naszym terenie startuje w tym roku. Skorzystanie z takich nieodpłatnych mediacji w sprawach rodzinnych pozwali złagodzić negatywne emocje, doprowadzić do porozumienia, by w harmonii cieszyć się świąteczną zgodą. W mediacjach biorą udział certyfikowani mediatorzy.

Zgłosić się mogą nie tylko osoby skonfliktowane, lecz także członek rodziny, któremu taki konflikt przeszkadza. Kampania Pogódźmy się na święta” potrwa do 21 grudnia.

Koordynatorem kampanii dla Gniezna i okolic jest Anna Bentyn – zgłoszenia spraw do mediacji dokonać można pod numerem tel. 697 994 774.

Konferencja na temat mediacji Konferencja na temat mediacji Konferencja na temat mediacji Konferencja na temat mediacji


 

Plakat konferencji o mediacjiKonferencja „Z mediacją na barykady”, 22 listopada 2016, 16.30 - 19.00

Konferencja przeznaczona jest dla nauczycieli oraz wszystkich chętnych zainteresowanych mediacją jako sposobem na rozwiązywanie konfliktu. Uczestnicy poznają możliwości i ograniczenia mediacji.

Organizatorzy: Zespół Doradców Metodycznych Miasta Gniezna, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie

Program:
1. Otwarcie konferencji.
2. Zastosowanie mediacji w sprawach sądowych – sędzia Jarosław Ochocki.
3. Mediacje w różnych obszarach życia społecznego - Jerzy Śliwa.
4. Przebieg i organizacja kampanii „Pogódźmy się na święta" w powiecie gnieźnieńskim.
5. Zamknięcie konferencji.

Miejsce konferencji: aula Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie

Informacje dodatkowe:
Jarosław Ochocki
Prezes Sądu Rejonowego w Gnieźnie.
Sędzia Sądu Okręgowego, Wydział XVII Karny Odwoławczy.

Jerzy Śliwa
aktywny od 27 lat mediator, negocjator i trener.
Prezes: Stowarzyszenia Mediatorów Polskich i Stowarzyszenia Zawodowych Mediatorów.

„Pogódźmy się na święta" - kampania mediacyjna, podczas której mediatorzy z całego kraju nieodpłatnie pomagają w rozwiązywaniu konfliktów. W powiecie gnieźnieńskim kampania wystartuje po raz pierwszy. Jeśli chcesz się porozumieć, ale boisz się spróbować lub wszystkie sposoby zawiodły - dobrze trafiłeś. Zapraszamy!


Zespół Doradców Metodycznych Miasta Gniezna wspólnie z PBP w ramach wspomagania nauczycieli w realizacji polityki oświatowej państwa 8 października 2016 zorganizował dla nauczycieli gnieźnieńskich placówek wyjazd edukacyjny „Nie zmarnujcie niepodległości!” do Muzeum Pałacu w Rogalinie.

Rogalin był własnością rodziny Raczyńskich herbu Nałęcz. Nauczyciele mieli okazję zwiedzić pałac i poznać historię rodu Raczyńskich. Następnym punktem programu było zwiedzanie galerii obrazów. To w niej znajdują się dzieła min. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Leon Wyczółkowskiego i Olgi Boznańskiej.

Poznanie oferty edukacyjnej Muzeum Pałacu w Rogalinie zapewne zainspirowało nauczycieli do odwiedzenia tego miejsca w przyszłości wspólnie z uczniami.

Wycieczka nauczycieli do Rogalina. Wycieczka nauczycieli do Rogalina. Wycieczka nauczycieli do Rogalina. Wycieczka nauczycieli do Rogalina. Wycieczka nauczycieli do Rogalina. Wycieczka nauczycieli do Rogalina. Wycieczka nauczycieli do Rogalina.


Zespół Doradców Metodycznych miasta Gniezna oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie w ramach wspomagania nauczycieli w realizacji polityki oświatowej państwa (priorytet 3. MEN: Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.) organizują 8 października 2016 roku (sobota) wyjazd edukacyjny do Muzeum Pałacu w Rogalinie „Nie zmarnujcie niepodległości!”. rogalin.mnp.art.pl

W planie: zwiedzanie z przewodnikiem pałacu, galerii obrazów, powozowni, ogrodu i parku oraz zapoznanie się z ofertą edukacyjną placówki. Autokar będzie czekał na uczestników o 9.00 przy Teatrze im. Al. Fredry. Koszt wyjazdu: 50 zł (zwiedzanie+przejazd). Powrót około godziny 16.oo.

Zgłoszenia i wpłaty do 3.10.2016 r. u doradców metodycznych:
Agnieszka Rączka, e-mail: doradca.raczka@odn.poznan.pl, tel. 604 793 143
Anna Bentyn, e-mail: doradca.bentyn@odn.poznan.pl, tel. 697 994 774
Anna Dziel, e-mail: doradca.dziel@odn.poznan.pl, tel. 601 444 618
Magdalena Lubońska, e-mail: doradca.lubonska@odn.poznan.pl, tel. 609 856 220
Grażyna Piotrkowska, e-mail: doradca.piotrowska@odn.poznan.pl, tel.606 996 812

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM