Spis treści:

1. Kolej normalnotorowa
2. Kolej wąskotorowa

 Kolej normalnotorowa

Przez Gniezno przebiegają dwie linie kolejowe normalnotorowe:

  • linia nr 353 Poznań Wschód–Korsze
  • linia nr 281 Oleśnica–Chojnice

Dzięki temu, do Gniezna dotrzeć można wieloma połączeniami bezpośrednimi, m. in. z takich miast jak Poznań, Bydgoszcz, Toruń, Wrocław, Gdańsk czy Olsztyn. Bliskość węzłów premium w Poznaniu oraz Bydgoszczy umożliwia dostęp do szerokiej gamy połączeń międzynarodowych, wojewódzkich i regionalnych.

Aktualnie na gnieźnieńskim dworcu (zlokalizowanym przy ul. Dworcowej 15) można skorzystać z usług trzech przewoźników. Ceny biletów, oraz aktualne rozkłady jazdy można sprawdzić na ich stronach internetowych:

logopkpintercity [300x135]    logopkpregio [300x132]    logokolejewielkopolskie [300x89]

 

Warto dodać, że tuż obok gnieźnieńskiego dworca kolejowego znajduje się zabytkowa, XIX-wieczna parowozownia – jeden z największych takich obiektów w Europie i na świecie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.


  Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa

Od 1883 roku, jako samodzielna sekcja, w Gnieźnie funkcjonuje również kolej wąskotorowa. Kolejka kursuje w sezonie letnim oraz na specjalne zamówienia, na trasie Gniezno–Niechanowo–Witkowo–Powidz–Przybrodzin–Ostrowo. Odcinek Ostrowo–Anastazewo z powodu złego stanu torowiska nie jest eksploatowany od sierpnia 2011.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie organu zarządzającego GKW - Starostwa Powiatowego w Gnieźnie: http://turystyka.powiat-gniezno.pl/

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM