Saint-Malo (Francja)

malojpg [300x225]Kontakty z tym miastem nawiązane zostały na początku lat 90-tych w ramach współpracy gmin Ille et Vilaine i byłego województwa poznańskiego. Obszary współpracy, które były przedmiotem zainteresowania obu stron to: wymiana szkolna, kulturalna, sportowa jak również tematyka ochrony środowiska. Od momentu nawiązania pierwszych kontaktów z Saint - Malo miały  miejsce wizyty władz obu miast, kilkakrotnie przedstawiciele władz Saint- Malo brali udział w uroczystościach ku czci Św. Wojciecha. Kontakty z francuskim miastem utrzymują: Szkoła Podstawowa Nr 8 oraz Szkoła Muzyczna w Gnieźnie.  

O mieście:

Morze, skały, wysepki, piękna piaszczysta plaża, porty, statki, wieże, mury obronne, tereny zieleni, parki, wielobarwne kwiaty. Tak można opisać krótko urokliwe Saint – Malo we Francji. To urocze miasto liczy obecnie ponad 50 000 mieszkańców i położone jest u ujścia rzeki Rance w zatoce Saint – Malo, stanowiąc perłę turystyczną La Manche.  Odwiedzane jest we wszystkich porach roku przez ponad milion turystów rocznie. Oblewane zielonymi wodami Wybrzeża Szmaragdowego żyje w rytmie przypływów i odpływów, których amplituda jest najwyższa w Europie. Niewiele miast może poszczycić się tak bogatą przeszłością historyczną i morską jak Saint – Malo.  Miasto zawdzięcza swoją nazwę mnichowi o imieniu Mac Low, przybyłemu z Galii w VI wieku , który zostaje biskupem Saint - Malo.
Położone między Francją i Brytanią było atrakcyjne dla obu z nich. Ostatecznie włączone do Królestwa Francji w roku 1493 zaczęło się dynamicznie rozwijać. W XII wieku na sąsiedniej skalistej wyspie rozwija się miasto obronne, aby walczyć przeciwko Normanom. Od XIII wieku miastu sławę przynoszą dzielni marynarze i korsarze królewscy, którzy przemierzają morza śpiesząc na odkrycie Nowego Świata, szczególnie znany jest Jaques Carter. XVII i XVIII wiek były epoką wielkiego rozwoju miasta, dzięki podróżom żeglarzy do Ameryki Południowej, Indii i Afryki. To właśnie w tym okresie miasto zostało rozbudowane, powstały wspaniałe hotele armatorów. W ówczesnym czasie powstało nawet powiedzenie „ces Messieurs de Saint-Malo” (ci dżentelmeni z Saint – Malo) opisujące właścicieli statków czy kupców, którzy znali najnowocześniejsze techniki finansowe. Podczas działań wojennych, w czasie walk wyzwoleńczych w 1944 roku miasto zostało w 80% zniszczone, jednakże słynne mury obronne zachowały się. Po wojnie miasto zostało odbudowane w granicie. Wszystkie domy historyczne w starej części  miasta, zamek i katedra zostały zrekonstruowane. Dzisiejszy zamek jest siedzibą władz miejskich i Muzeum Historii Saint – Malo. Jest ono bijącym sercem miasta i jego pamięcią. Katedra Saint Vincent z XII wieku, posiadająca wspaniały zespół współczesnych witraży jest szczególnie znana jako miejsce Festiwalu Sztuki Sakralnej organizowanego corocznie w sierpniu. Miasto nie jest jednak kartką pocztową żyjącą na resztkach wspaniałej przeszłości. Przeszłość ukształtowała społeczeństwo otwarte na świat, ambitne i zdecydowane uczynić z miasta nowoczesny ośrodek z dynamicznie rozwijającą się gospodarką, szkolnictwem i kulturą, troszczące się o swoje środowisko naturalne i o to, aby jego mieszkańcom żyło się coraz lepiej. Dzisiejsze Saint – Malo  jest wielkim atutem Bretanii, zarówno jako port handlowy jak i pasażerski, zachowując wysoką pozycję na poziomie międzynarodowym. Port rybacki przeżywa pełen rozwój w zakresie połowu i przetwórstwa ryb. Rozwój szkolnictwa podporządkowany jest kształceniu specjalistów. Liczne szkoły morskie, handlowe, elektrotechniczne są tego przykładem. Kultura rozkwita wraz z miastem. Liczne teatry, kina, kongresy, festiwale przyciągają szeroką publiczność. Chcąc uchwycić duszę tego miasta trzeba przejść się wzdłuż murów miejskich, zwiedzić muzea, wziąć udział w różnych imprezach, skosztować owoców morza spędzając tam co najmniej kilka dni. 

Warto zobaczyć:

W Saint – Malo jest wiele miejsc godnych zobaczenia. Do pierwszych z nich zalicza się z pewnością katedra Św. Wincentego. Pierwszy kościół postawiony został już w IX wieku, spalony ataku Franków i zbudowany na nowo w wieku XII przez arcybiskupa Jean de Chatillon, stał się katedrą w 1146. Katedra przebudowywana przez ponad siedem wieków ukończona ostatecznie w 1987 roku. W katedrze posłuchać można występów chórów oraz koncertów organowych. Muzeum Historii Miasta i Regionu Saint – Malo, czy Muzeum Żeglarzy prezentują historię miasta oraz odkrycie Przylądka Cape w 1616 roku. Warty obejrzenia są również Dom Korsarzy oraz Muzeum Jacques Cartier, czy fort Peiti-Be o którym  Vauban w 1695 roku powiedział „to jest najlepszy i najpiękniejszy z naszych wszystkich fortów”. Dom Quebec - jest prezentem miasta Saint - Malo dla prowincji Quebek z okazji 450 rocznicy odkrycia Kanady przez Jacques Carties w 1534 roku. W mieście odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych w ciągu roku. Zaliczają się do nich np. Targ Kwiatów. Impreza ma miejsce w maju i należy do najważniejszych w regionie. Floryści, ogrodnicy pokazują swoją ofertę zwiedzającym gościom i ekspertom. Letni Festiwal Filmów odbywa się  w miesiącu czerwcu od 2002 roku. Imprezą znaną n ie tylko w samej Francji jest także Światowy Festiwal Folklorystyczny – podczas którego prezentowany jest taniec, śpiew i muzyka folklorystyczna. W czasie lata odbywa się także Festiwal Muzyki Sakralnej w katedrze.

Informacja turystyczna:
12 Place Bouvet - 35400 Saint-Malo
Tel 1: 02 99 82 60 02
Tel 2: 0 800 000 454
www.cdb-tourisme.com
info@cdb-tourisme.com

Władze miasta:   
Burmistrz
Pan René Couanau
Le Maire
Ville de Saint - Malo
Hotel de Ville B.P. 147
35408 Saint - Malo Cedex
FRANCE
Tel. 0033 299 40 71 11
fax. 0033 299 21 15 45
Email: drp@ville-saint-malo.fr
www.saint-malo.fr
Galeria zdjęć: www.saint-malo.fr

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM