Anagni (Włochy)

anagnijpg [300x212]8 listopada 1995 roku ówczesny Prezydent Gniezna - Bogdan Trepiński oraz Burmistrz Anagni Bruno Cicconi podpisali Braterskie Zobowiązanie, deklarując tym samym: podtrzymywanie więzi pomiędzy władzami obu miast, wspieranie wymiany między mieszkańcami w wymiarze społecznym, kulturalnym i ekonomicznym, których celem ma być lepsze zrozumienie oraz wspólnota europejska. Po 10 latach w dniu 30 kwietnia 2005r.  Prezydent Gniezna – Jaromir Dziel oraz Burmistrz Anagni - Franco Fiorito podpisali dokument przedłużający porozumienie sprzed 10 laty. Oba miasta zgodnie zadeklarowały chęć umocnienia powstałych w ciągu 10 lat współpracy przyjacielskich stosunków pomiędzy sobą.
W ramach współpracy zrealizowane zostały takie przedsięwzięcia jak:
- pierwsze wizyty władz miasta Gniezna w Anagni inicjujące współpracę w dniach 3 - 7.06.1996 oraz 13 - 18.09.1997;
- udział władz i mieszkańców Anagni w uroczystościach ku czci Św. Wojciecha w Gnieźnie w dniach 22 - 29.04.1997, wspólna organizacja wystawy prezentującej miasta partnerskie w Miejskim Ośrodku Kultury;
- wizyta delegacji Gniezna w Anagni w dniach 13 - 18.09.1997;
- wizyta mieszkańców Anagni oraz władz miasta w Gnieźnie w dniach 25.04 - 29.04.2003, udział w uroczystościach Święta Miasta;
- pobyt grupy 50 mieszkańców Gniezna w Anagni w dniu 6 listopada 2003 roku na trasie pielgrzymki do Watykanu w celu przekazania Honorowego Obywatelstwa Miasta Gniezna – Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Obywatelstwo zostało przyznane na podstawie uchwały podjętej na wspólnej sesji Rady Miasta Gniezna i Powiatu;
anagni1jpg [300x200]- udział młodych piłkarzy z Anagni w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej Miast Partnerskich w Gnieźnie dniach 28.04 - 03.05.2004 (Projekt realizowany ze środków Unii Europejskiej – Town Twinning 2004);
- wizyta w Gnieźnie delegacji z Anagni 28.04 - 02.05.2005, ratyfikowanie umowy o współpracy w 10 rocznicę partnerstwa, występy zespołu muzycznego Tab’s podczas uroczystości miejskich na Rynku m.in. Biesiady Włoskiej, gotowanie spaghetti, pokazy tańca i fryzur, występy – Paolo Cozza - włoskiej  gwiazdy znanej z programu TVP „Europa da się lubić”;
- przyjazd do Gniezna zespołu muzycrznego Tab’s i koncerty podczas obchodów "Dni Gniezna 2006". Udział w projekcie unijnym finansowanym z programu Town Twinning „Międzynarodowa Wioska Miast Partnerskich”;
- uczestnictwo delegacji z Anagni w konferencji poświęconej wymianie doświadczeń w zakresie wykorzystywania funduszy unijnych w Gnieźnie, 15 - 17.11.2007 r.
- udział  specjalistów ds. ochrony środowiska w projekcie Town Twinning konferencja „Współpraca dla środowiska”, 19 - 22. 03. 2009 r.
- udział delegacji z Gniezna w obchodach święta miasta, promocja miasta na stoisku promocyjnym, występy artystyczne, 22 - 26. 08. 2009 r.
- udział delegacji reprezentantów środowisk związanych z ochroną zdrowia w projekcie Town Twinning zrealizowanym przez Urząd Miejski w Gnieźnie „Europejska współpraca dla zdrowia”, 6 - 10. 05. 2010 r.
- udział delegacji Władz Miasta Gniezna w uroczystościach nadania placu w Anagni imienia Jana Pawła II, 25 sierpnia - 2 września 2011.
- udział delegacji Władz Miasta Anagni oraz pracowników oświaty w konferencji Town Twinning „Edukacja – wspólna sprawa”, między 22 a 25 września 2011.
- udział przedstawicieli miasta Anagni w projekcie unijnym „Aktywny senior” w Gnieźnie, 7-11.06.2012;
- nadanie imienia skwerowi przy ulicy Czarnieckiego w Gnieźnie nazwy „Skwer Miasta Anagni”, 9.06.2012;
- 16.05.2015 "Dzień Włoski" w  Gnieźnie - parada, koncerty, prezentacje, konkursy  na Rynku, podpisanie dokumentu o przedłużeniu  współpracy miast Gniezna i Anagni w rocznicę 20- lecia partnerstwa miast;

O mieście: 

anagni2jpg [300x188]Anagni położone jest w regionie Lazio 60 km na południe od Rzymu. Historia prastarego osiedla wojowniczych Hemików rozpoczyna się na długo przed założeniem Rzymu. Miasteczko będąc ważnym ośrodkiem życia religijnego długi czas potrafiło przeciwstawić się nowej chrześcijańskiej religii (aż do V wieku) i właśnie dlatego biskupi rzymscy ze szczególną energią popierali jego ewangelizację. Od 1061r., kiedy kanonizowano tu biskupa Anagni Piotra, zaufanego współpracownika Aleksandra II, który schronił się tutaj podczas rozruchów w Rzymie, miasto stało się azylem papieży podczas politycznych burz wstrząsających Wiecznym Miastem. Anagni było rezydencją cesarzy Marka Aureliusza, Commodo, Lucio Settimo Severo i Caracalla. Będąc centrum międzynarodowego życia politycznego w Średniowieczu,  Anagni dało początek czterem pontyfikatom: Innocentego III, Grzegorza IX, Aleksandra IV i Bonifacego VIII. Stało się nawet rezydencją oficjalną papieży.
Stąd padały anatemy papieskie na niemieckich cesarzy w dramatycznej walce o prymat  Kościoła,  tu zawiązały  się  ligi  i sprzysiężenia,  podpisywano najważniejsze dokumenty. Miastu przewodziły dwie znakomite rodziny. Contich i Caetanich,  których przedstawiciele niejednokrotnie  zasiadali  na papieskim tronie. Z rodziny Caetantich pochodził też najzacniejszy z nich - jedna z wybitniejszych indywidualności średniowiecza - papież Bonifacy VIII. Był bardziej dawnym Rzymianinem, niż katolickim kapłanem, piszą o nim historycy, a poseł bizantyjski nazywa go następcą nie Piotra, lecz Konstantyna. Zatarg Bonifacego VIII (pocz.- XIV w.) z królem Filipem Pięknym spowodował wysłanie z Francji do Anagni ekspedycji pod wodzą Wilhelma de Nogaret.
Francuskiemu wodzowi towarzyszył rycerz Sciarra z rodu Colonów, który chciał wziąć odwet na Bonifacym, wrogu swej rodziny. Papież w walce z rodem Colonnów zniszczył doszczętnie ich gniazdo rodzinne - Palestrinę. W wyniku zdrady garstka Francuzów opanowała miasto powodując zamkniecie się papieża w pałacu. Wkrótce jednak mieszczanie zmusili ich do wycofania się, zaś papież pod ochroną Orsinich mógł opuścić miasto. Wypadki w Anagni osłabiły w sposób trwały znaczenie papiestwa, zakończone przeniesieniem  Stolicy Apostolskiej do Awignonu. Od tego czasu (1303) miasto wyeliminowane zostało z dalszego rozwoju zdarzeń, zastygło w swych starych murach, wydane na łup najemnych wojsk kondotierów niszczących Italię w okresie awiniońskim. Ludność zmalała wówczas do 2000 mieszkańców. 

Warto zobaczyć:

- za bramą miejską "Porta Cerere" po lewej stronie stoi XIII - wieczny dom o wyjątkowo urozmaiconej architekturze, zwany „Casa Baranekow" od nazwiska szwedzkiego malarza, który w tym domu mieszkał
- po prawej stronie restaurowany kościół San Andrea i główny plac miejski - Piazza
- Cavour z pomnikiem poległych oraz szerokimi schodami zbiegającymi w stronę Doliny. Stąd roztacza się piękna panorama górska pasm Monti Lepini.
- Pałac Bonifacego VIII (Palazzo dei Papi) wzniesiony w początkach XII w, należał poprzednio do rodziny Conich. W 1295r stał się własnością Caetanich. Dziś rezydują w nim cysterskie zakonnice, oprowadzające po salach ozdobionych herbowymi orłami Contich i heraldycznymi symbolami Jedna z tych sal nosi nazwę Sala delio schiaffo (sala spoliczkowania); w niej dumny papież Bonifacy oczekiwał wtargnięcia wrogów i tu ponoć rycerz Colonna zamierzył się nań żelazną rękawicą.
- Katedra - to jeden z najpiękniejszych zabytków stylu romańsko-longobardzkiego, charakteryzuje się surowością i prostotą. Wschodnia fasada od strony pałacu zdobiona jest dyskretnymi lizenami i arkadową ornamentyką a centralnie ustawiona dzwonnica z rytmem potrójnych i podwójnych prześwitów tworzy z placem i katedrą jedyny w swoim rodzaju zespół. Katedra zbudowana w latach 1071-1105, zachowała swój prawie nie zmieniony charakter lombardzko – romański, z fasadą z łukiem w pełnym sklepieniu drzwi głównych, z tzw. „matroną” obramowana plecionką bizantyjską i imponującymi absydami. Wewnątrz kościół podzielony jest na 3 nawy.
- we wnętrzu po lewej stronie kaplica Caetanich (1297) z dwoma grobowcami członków tej rodziny Pietra - wychowawcy Bonifacego i Roffreda – papieskiego brata. W herbach heraldyczne „fale" Caelanich.  Pod arkadami krypty przechowały się prawie nietknięte freski z legendami świętych i postaciami filozofów o ogromnej wartości ikonograficznej. Po prawej stronie dokument kultury średniowiecza diagram z „Harmonią elementów" według koncepcji Hipokratesa i Platona, przedstawiający wzajemne ich zależności i cechy oraz ich wpływ na życie człowieka (przy pilastrze drugiej arkady).
- schodząc do krypty lewymi schodami, zauważyć można proste drewniane drzwi prowadzące do oratorium Tomasza z Canterbury Tradycja Tomasza Becketa żywa była w Anglii ze względu na politykę papiestwa, angielski biskup bowiem walczył zawzięcie z władzą świecką o supremację kościoła- Na pięknym Xlll-wiecznym relikwiarzu  z Limoges, przechowywanym w skarbcu Katedry, widać scenę jego zabójstwa w canterburyjskiej katedrze. Mury miasta w części zachowane pochodzą z czasów rzymskich. Tworzą je potężne bloki trawertynu, szczególnie ciekawe od północnej strony miasta, gdzie widać oryginalne pilastry l arkadowania pozwalające się domyślać związków z antyczną architekturą. W podziemiach katedry znajduje się także wspaniała krypta Św. Magno – patrona miasta, ozdobiona cennymi freskami wykonanymi przez mistrzów benedyktyńskich w XIII wieku. Freski mają wielkie znaczenie nie tylko ze względu na wielorakość tematyczną, ale szczególnie dlatego, że świadczą o przejściu od bizantyjskiej sztuki malowania do romańskiej. Obok budynku głównego wznosi się wolnostojąca dzwonnica z pięcioma rzędami okien.
- Pałac komunalny, zbudowany w latach 1159 - 1163 przez Iacopo da Iseo, przybyłego do Anagni z delegacją Związku Lombardzkiego jest perłą architektury świeckiej. Posiada on oryginalną koncepcję architekturalną z amfiliadą ośmiu dużych łuków kamiennych podtrzymujących wspaniałą salę "Salle de Raison".
- liczne kościoły w Anagni, odrestaurowano w większości w XVIII wieku lub wybudowano ex – novo, np. wspaniałą budowlę barokową Św. Klary – przechowującą  niekwestionowane dzieła sztuki. 

Miasto dzisiaj:

Dzisiejsze Anagni jest spokojnym miasteczkiem, które dba o swoją bogatą historię. Stałym elementem oferty kulturalnej jest Festiwal Teatrów Średniowiecznych. Sierpień jest miesiącem obfitującym w wiele imprez takich jak przedstawienia teatralne, pokazy folklorystyczne, zawody sportowe, fajerwerki. Okazją do świętowania jest rocznica śmierci męczennika Świętego Magno,  która przypada na dzień  19 sierpnia. Oprócz przedstawień we wspaniałej scenerii placu Innocentego III odbywają się w jego ramach również debaty i spotkania podczas których omawiane są kwestie teoretyczne.  Zakończeniem  uroczystości każdego roku jest wspaniały koncert na głównym placu (Pizza Cavour) z udziałem najlepszych artystów włoskiej sceny, który przyciąga widzów z całych Włoch.
Dla fanów muzyki jazzowej Anagni proponuje Festiwal Muzyki Jazzowej. Jest to okazja do zaprezentowania się muzyków dobrze znanych jak również tych dopiero początkujących. Podczas festiwalu grają włoscy i europejscy muzycy w różnych kategoriach m.in. „nowe talenty”. 

Informacja turystyczna:
Tourist Information Office
Piazzo Innocento III
Tel. 0039 0775 727858

Władze miasta:
Daniele Natalia
Citta’di Anagni
Pallazo Comunale
Via Vittorio Emanuele 160
Provincia di Frosinone
03012 Anagni
Więcej informacji o mieście i okolicy szukaj na:
www.comune.anagni.fr.it

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom-jst.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM