Spis treści:

1. Zjazd Gnieźnieński
2. Św. Wojciech - imieniny miasta
3. Dni Gniezna
4. „Koronacja Królewska”
5. Jarmark bożonarodzeniowy

 logozjazdgnieznienski [300x141]

Zjazdy Gnieźnieńskie odbywają się na pamiątkę pielgrzymki cesarza świętego cesarstwa rzymskiego narodu niemieckiego Ottona III do grobu biskupa Wojciecha oraz spotkania z księciem Bolesławem Chrobrym w roku 1000. Podczas tego wydarzenia Otton III nałożył na głowę Bolesława diadem cesarski oraz obdarował go kopią Włóczni św. Maurycego - jednym z symboli władzy cesarskiej.

Tradycję organizowania zjazdów gnieźnieńskich – ważnych wydarzeń w dziedzinie duchowej i politycznej w skali europejskiej – podjął Jego Ekscelencja Metropolita Gnieźnieński Arcybiskup Henryk J. Muszyński. Z jego inicjatywy, 3 czerwca 1997 r., w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha odbył się w II Zjazd Gnieźnieński, towarzyszący papieskiej pielgrzymce do ojczyzny. Uczestniczył w nim Ojciec Święty Jan Paweł II i siedmiu prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej: prezydent Polski –  Aleksander Kwaśniewski, Czech – Vaclav Havel, Niemiec – Roman Herzog, Węgier – Arpad Goencz, Słowacji – Michal Kovacz, Litwy – Algirdas Brazauskas i Ukrainy – Leonid Kuczma.

Obecnie Zjazdy odbywają się co dwa lub trzy lata, skupiając w Gnieźnie intelektualną elitę europejskiej myśli humanistycznej.Św. Wojciech – imieniny miasta

Imieniny Miasta przypadają tradycyjnie 23 kwietnia każdego roku, dniu św. Wojciecha – patrona Gniezna i Polski. W pierwszy weekend po tej dacie obchodzone są w Gnieźnie uroczystości świętowojciechowe, które akcentują niezwykle ważną rolę, jaką w dziejach narodu odegrał przed tysiącem lat męczennik św. Wojciech. Mają one wymiar zarówno religijny jak i społeczny. Co roku władze samorządowe Gniezna oddają cześć świętemu poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem Świętego. W Starym Ratuszy odbywa się również uroczysta sesja Rady Miasta Gniezna, która rozpoczyna się w samo południe odegraniem hejnału miasta. Po wieczornych Nieszporach gnieźnianie i pielgrzymi niemal z całego kraju wyruszają ulicami Gniezna w procesji z relikwiami Świętego, złożonymi w srebrnej trumience. W kościele św. Michała trwa nocna modlitwa przy relikwiach Świętego, które w niedzielnej porannej procesji wracają do Katedry.

Od 2015 roku w świętowojciechowy weekend, z inicjatywy prezydenta Tomasza Budasza organizowane jest również imieninowe spotkanie wszystkich gnieźnieńskich (i nie tylko) Wojciechów. Uroczystościom towarzyszą Festiwal Piosenki Religijnej „Adalbertus” oraz barwny Jarmark św. Wojciecha. Dni Gniezna

Organizowany co roku weekend wypełniony plenerowymi koncertami na Placu Św. Wojciecha – u stóp gnieźnieńskiej katedry. Na przestrzeni lat, gwiazdami cyklu byli m.in. tacy artyści jak Dawid Podsiadło, Kasia Kowalska, Afromental, TSA, Margaret „Mazowsze”, czy Lady Pank.

Od 2016 roku, organizowane do tej pory w maju Dni Gniezna przeniesione zostały na lipiec, włączając je w bogaty program trwającego od czerwca do końca sierpnia Królewskiego Festiwalu Artystycznego


 

logokoronacjakrolewska [300x103]

Co roku, w ostatni weekend lipca plac u stóp gnieźnieńskiej katedry zamienia się w wczesnośredniowieczne grodzisko. Odbywający się w tym miejscu już od kilkunastu lat Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska” to jedna z największych imprez historycznych w Polsce.

Tradycyjnie już, Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie – organizatorzy „Koronacji” – przygotowują wypełniony po brzegi, różnorodny program. Najważniejszymi punktami programu są oczywiście historyczne widowiska i spektakle teatralne; na turystów odwiedzających Pierwszą Stolicę Polski czeka jednak również masa innych atrakcji. Fotorelacje, oraz bieżące informacje na temat najbliższej edycji festiwalu można znaleźć na stronie internetowej http://KoronacjaKrolewska.pl.

Impreza jest jedną z głownych atrakcji, trwającego od połowy czerwca aż do końca sierpnia, gnieźnieńskiego Królewskiego Festiwalu Artystycznego.


jarmark [300x186]

Od 2014 roku, z inicjatywy prezydenta Tomasza Budasza, w Gnieźnie organizowane są Jarmarki bożonarodzeniowe. Kolędy, pastorałki i największe bożonarodzeniowe przeboje, stragany pełne świątecznych ozdób oraz rozchodzący się od stoisk gastronomicznych aromat świątecznych potraw i grzanego wina - to wszystko czeka na mieszkańców i turystów, który odwiedzą w pierwszej połowie grudnia gnieźnieński Rynek.

Termin Jarmarku jest ruchomy, jednak zwykle jego otwarcie przypada na 6 grudnia, i jest połączone z organizowaną przez Miejski Ośrodek Kultury imprezą mikołajkową „MOKołaje” oraz otwarciem miejskiego lodowiska na Stadionie Miejskim przy ul. Wrzesińskiej.

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM