Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Lokalizacja: wielkopolskie, pow. gnieźnieński, gm. Gniezno, Gniezno, Kolegiaty 2

Kategorie: Muzea: Sakralne

Od 1991 roku muzeum, znajdujące się na historycznym Wzgórzu Lecha, prezentuje zwiedzającym niezwykłe eksponaty pochodzące ze skarbca Katedralnego. Są to między innymi Kielich św. Wojciecha, Kielich królewski oraz bezcenne relikwiarze: św. Urszuli, św. Barbary, św. Gereona oraz relikwiarz w formie krzyża Jakuba z Sienna, a także ponad 70 innych obiektów z okresu od X do XVIII wieku.
Pozostałe zbiory tej jednostki podzielić można na kilka działów, wśród których wyróżnić możemy: rzeźbę w drewnie, malarstwo trumienne, stolarstwo portretowe i sakralne, tkaniny liturgiczne, dział medalierski oraz pamiątki prymasowskie.
Jednostka sprawuje również opiekę nad skarbcem katedralnym, który obok Wawelskiego należy do posiadających najcenniejsze i najbardziej unikatowe zabytki sakralnej sztuki romańskiej i gotyckiej oraz nad zabytkami samej Katedry, do których należą między innymi Drzwi Gnieźnieńskie.
Muzeum Archidiecezjalne znajduje się przy ul. Kolegiaty 2, tel. 61 426 37 78. Zwiedzać je można od maja do października w godzinach od 9.00 do 17.00 (w niedziele do 16.00) oraz od listopada do kwietnia w godzinach od 9.00 do 16.00 (oprócz niedziel, świąt i poniedziałków).

Zdjęcia:

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM