Muzeum Początków Państwa Polskiego

Lokalizacja: wielkopolskie, pow. gnieźnieński, gm. Gniezno, Gniezno

Kategorie: Muzea

MPPP jest instytucją zajmującą się ekspozycją dziedzictwa polskiego średniowiecza oraz historią Gniezna i regionu. Na jego terenie obejrzeć można wystawy stałe, w formie spektaklu audiowizualnego prezentujące historię i kulturę pierwszych wieków istnienia państwa polskiego. Prezentowana jest tam także historia Gniezna od początku, do schyłku średniowiecza oraz kolekcja dekorowanych gotyckich kafli piecowych. Na jego terenie można zapoznać się także z tematyką kultury materialnej mieszkańców Gniezna od XVI do początków XIX wieku oraz kolekcją malarstwa olejnego XIX wieku dotyczącą dynastii piastowskiej. W muzeum znajdują się także repliki romańskich drzwi: tzw. gnieźnieńskich i płockich;  portrety świeckich i kościelnych dostojników ziemi gnieźnieńskiej, zbiór odlanych z brązu historycznych godeł Polski i kompozycja przestrzenna - monumentalna tkana rzeźba wykonana w 1977 roku specjalnie do wnętrza muzeum przez światowej sławy artystkę Magdalenę Abakanowicz.
Powstanie Muzeum w Gnieźnie związane było z prowadzonymi od 1948 roku pracami archeologicznymi, których celem było pozyskanie materiałów dokumentujących początki państwa polskiego i jego pierwszej stolicy. Powołano je w 1956 roku jako Gnieźnieński Oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W 1966 roku, w ramach obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego, zrodziła się idea poszerzenia zakresu działalności Muzeum i budowy nowej siedziby dla rozwijającej się instytucji. Muzeum w Gnieźnie stało się samodzielną placówką w 1973 r. Wówczas rozpoczęto budowę nowego gmachu przy ulicy Kostrzewskiego Oficjalne otwarcie stałej ekspozycji oraz nadanie nazwy Muzeum Początków Państwa Polskiego nastąpiło w marcu 1983 roku.
MPPP prowadzi także działalność naukową, ważnym jej elementem są prowadzone od wielu lat badania archeologiczne, dzięki którym poszerzona została wiedza o początkach pierwszej stolicy Polski i Państwa Polan. Obok ekspozycji stałych, instytucja prezentuje dużą ilość niezwykłych wystaw czasowych. W ostatnich latach można tam było obejrzeć miedzy innymi takie wystawy, jak: „Naród Sobie – 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego”, „Chińska Armia Terakotowa”, „Ars scribendi – O sztuce pisania w średniowiecznej Polsce” czy „Archeologia podwodna”. Informacje o aktualnych cenach biletów oraz godzinach otwarcia i warunkach zwiedzania wystaw znaleźć można na stronie: www.mppp.pl

Zdjęcia:

Gniezno – Pierwsza Stolica Polski

Realizacja: IDcom.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM