40 lat najstarszego polskiego półmaratonu

 (link otworzy duże zdjęcie)

Uczestnicy już 40. edycji Biegu Lechitów wystartują 17 września z Ostrowa Lednickiego w kierunku Pierwszej Stolicy Polski. Jubileusz tego najstarszego polskiego biegu masowego aktywnie świętować będzie rekordowa liczba ponad 3000 biegaczy.


Po starcie z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim (o godz. 11), trasa biegu po paru latach przerwy powróci na dawną Drogę Krajową nr 5, następnie prowadząc biegaczy przez drogę serwisową przy trasie S5, ulice Orzeszkowej, Lema, Dalkoską oraz Strumykową, i ostatecznie przez tereny jeziora Jelonek aż na metę na Placu św. Wojciecha.

– Dla mnie będzie to dopiero trzeci start w Biegu Lechitów, dlatego tym większym szacunkiem darzę „Wiernych Lechitów”, którzy pobiegną w nim po raz 40. Stanowią oni świetny przykład dla każdego z nas, że amatorskie bieganie może być świetnym hobby, ale też co ważniejsze sposobem na zachowanie dobrej kondycji przez długie lata. W tegorocznym Biegu Lechitów pobiegnie prawdopodobnie aż 3000, a może nawet 3500 biegaczy. Wielu z nich to przyjezdni, często z dalekich zakątków Polski – to pokazuje, że Bieg jest nie tylko silnym i prestiżowym punktem kalendarza biegowego w kraju, ale też że to świetna okazja dla promocji miasta. Biegacze odwiedzający Gniezno w dniu zawodów tłumnie odwiedzają gnieźnieńskie restauracje czy korzystają z usług miejscowych hoteli, a część z nich zostaje nawet na dłużej, zwiedzać zabytki Gniezna i okolicy. – mówi Prezydent Miasta Gniezna, Tomasz Budasz – Chciałbym również serdecznie podziękować naszym sponsorom, bez których dużo trudniej byłoby organizować tę imprezę na tak wielką skalę – dodaje.


Sponsorami Strategicznymi biegu są gnieźnieńska firma Altom oraz PKO Bank Polski. Organizatorem biegu z ramienia Miasta Gniezna jest Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z Klubem Altom Gniezno.

Oprócz biegu głównego, wzorem ostatnich edycji organizowane biegi młodzieżowe dla szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych, oraz Staropolskie Igrce Młodych Lechitów skierowane do najmłodszych amatorów biegania.

Biorąc udział w 40. Biegu Lechitów będzie można pomóc Kubie i Bartkowi. 8-letni Kuba zachodował na białaczkę limfoblastyczną i jest w trakcjie specjalistycznego leczenia. 13-letni Bartek od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce oraz małogłowie, obecnie wymaga operacji nóg. Zaangażowanie uczestników, którzy dobiegną do mety z przypiętą do koszulki kartką „Biegnę dla Kuby i Bartka”, zostanie przeliczone na konkretną pomoc – fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na leczenie chłopców. Gotowe kartki będzie można odebrać na stoisku PKO BP w Biurze Zawodów 16 oraz 17 września.

Opublikowano: 08 września 2017 14:42

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 294

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-web.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM