Spotkanie z przedstawicielem włoskiej Polonii

Spotkanie z przedstawicielem włoskiej Polonii (link otworzy duże zdjęcie)

Gnieźnieński Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych realizuje niezwykły projekt pod nazwą „Nasze Miasto - Nasze Gniazdo". Prezes Klubu Małgorzata Tomczak podzieliła się informacjami o tym przedsięwzięciu podczas spotkania z Zastępcą Prezydenta Michałem Powałowskim oraz Joanną Wesołowską, która jest dyrektorem i nauczycielką Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Padwie.

Gniezno jest bliskie pani Joannie, gdyż pochodzi z naszego pięknego miasta, choć na stałe mieszka w Italii. Jej szkoła działa przy AIPP - Associazione Italo Polacca Padova / Stowarzyszeniu Włosko-Polskim w Padwie, gdzie jest sekretarzem. Sprawuje też funkcję sekretarza w Radzie Oświaty Polonijnej we Włoszech / ROP. Rozmowa z zastępcą prezydenta przebiegała w sympatycznej atmosferze, rozmawiano wiele o systemie edukacji we Włoszech, o funkcjonowaniu szkoły polskiej w Padwie oraz problemach polonijnych nauczycieli. Pani Joanna jest przewodnikiem po Padwie i opowiedziała także o miejscach w tym mieście związanymi z Polską. Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych reprezentowały na spotkaniu dwie panie wiceprezes: Mariola Ilnicka i Alina Gandurska oraz prezes Małgorzata Tomczak.

Projekt „Nasze Miasto - Nasze Gniazdo" to inicjatywa, w ramach której uczniowie z różnych stron świata poznają piękno Gniezna, Wielkopolski i Polski, natomiast nasi uczniowie mają okazję zaznajomić się z życiem i urokami miast i szkół polonijnych z całego świata. Inicjatywa połączyła szkoły z USA, Chin, Szkocji, Irlandii, Anglii, Belgii, Białorusi, Włoch i Norwegii. Trwają rozmowy z placówkami w Katarze i w Australii. Honorowym patronatem projekt objął Prezydent Miasta Gniezna.

Opublikowano: 28 sierpnia 2017 08:19

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 233

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-web.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM