Wojewódzkie dożynki w Gnieźnie

Zdjęcie zrobione podczas konferencji prasowej z udziałem marszałka Marka Woźniaka, Prymasa Polski abp (link otworzy duże zdjęcie)

27 czerwca, podczas konferencji prasowej Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego wraz z Księdzem Arcybiskupem Wojciechem Polakiem - Metropolitą Gnieźnieńskim, Prymasem Polski oraz Beatą Tarczyńską - Starostą Gnieźnieńskim i Tomaszem Budaszem - Prezydentem Gniezna zaprosili Wielkopolan na XIX Wojewódzko – Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie, które odbędą się 27 sierpnia w Gnieźnie.

Ziemia Gnieźnieńska jako ziemia o charakterze rolniczym jest miejscem jak najbardziej godnym, by cieszyć się wojewódzkim świętem plonów. Dzięki przychylności Księdza Prymasa i życzliwej współpracy z samorządami lokalnymi możemy dziś wspólnie zaprosić Wielkopolan do Gniezna na Dożynki Wielkopolskie. To było moim marzeniem, które spełnia się teraz, gdy jesteśmy w roku obchodów 600-lecia prymasostwa w Gnieźnie i wciąż pełni przeżyć związanych z rocznicą 1050-lecia Chrztu Polski - mówił Marszałek Marek Woźniak. Z kolei Ks. Arcybiskup Wojciech Polak nawiązał do wymiaru duchowego dnia dziękczynienia Bogu za plony i rolnikom za trud ich zebrania, zachęcając jednocześnie do dzielenia się chlebem z innymi, którzy tego potrzebują. Niewiele jest w Polsce miejsc, które - tak jak powiat gnieźnieński - łączą wielowiekową historię z nowoczesnym i dynamicznym rozwojem. To tu odbył się historyczny Zjazd Gnieźnieński. To w gnieźnieńskiej Katedrze złożone zostały szczątki św. Wojciecha – patrona naszej Ojczyzny. To Wzgórze Lecha było świadkiem koronacji pierwszych pięciu królów Polski. To wreszcie prawdopodobnie na Ostrowie Lednickim Mieszko I przyjął chrzest, włączając nasz kraj w krąg państw chrześcijańskich. Niepowtarzalne walory kulturowe i historyczne dziedzictwo, malownicze szlaki piesze i rowerowe, bogactwo przyrodnicze to wizytówka powiatu. Położony w sercu Wielkopolski powiat gnieźnieński, w przeważającej części zajmują tereny rolnicze – co podkreśliła Starosta Beata Tarczyńska, chwaląc rolników tej ziemi za nowoczesne gospodarowanie.

Prezydent Tomasz Budasz opowiedział o wszystkich atrakcjach wpisujących się w tegoroczne dożynki, dla których sceną będzie plac św. Wojciecha oraz gnieźnieński Rynek. XIX Wojewódzko - Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie w Gnieźnie, które odbędą się w ostatnią niedzielę sierpnia na placu św. Wojciecha przy ul. Jana Łaskiego, tradycyjnie rozpocznie o godz. 13.00 msza święta pod przewodnictwem J.E. Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Po nabożeństwie uroczysty Obrzęd Dożynkowy wykona Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od godz. 16.30 na gnieźnieńskim Rynku rozpocznie się program artystyczny, którego zwieńczeniem będzie koncert Zespołu T.Love (20.30). Wystawa Rolnicza, która tradycyjnie towarzyszy dożynkom czynna będzie od godz. 11.30 na placu św. Wojciecha. Świętowaniu towarzyszyć będą konkursy na najlepsze stoisko oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.


Gospodarze dożynek spotkali się także z ich starostami Anną Frankiewicz z Pyszczynka i Zbigniewem Stajkowskim z Kłecka, którzy zaprezentowali swoje gospodarstwa i osiągnięcia.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

www.umww.pl


Opublikowano: 28 czerwca 2017 10:51

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 502

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-web.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM