Park Kościuszki już po rewitalizacji

Zdjęcie parku Kościuszki wieczorem (link otworzy duże zdjęcie)

Rewolucyjną zmianę przeszedł w ostatnich miesiącach park im. Kościuszki w Gnieźnie.  Gruntowna rewitalizacja realizowana przez Zakład Zieleni Miejskiej objęła cały jego teren, kosztowała prawie 3 mln zł, w tym 1 mln 947 tys to umarzalna w 40 % pożyczka z  Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska.

- Mieszkańcy Gniezna naprawdę czekali na efekt tego remontu i jestem pewien, że się nie zawiodą. Od dziś możemy korzystać z pięknego terenu zielonego, z dużą ilością ławek, a nawet leżaków. Mamy prostą, piękną i efektowną fontannę i nowoczesny plac zabaw z innymi niż wszędzie zabawkami, także dostosowanymi dla niepełnosprawnych i bezpieczną nawierzchnią – mówił prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Rewitalizacja parku rozpoczęła w styczniu 2017 r. i realizowana była przez firmę Garte. 200 drzew zostało poddanych pielęgnacji, a 62 sztuki zostały usunięte ze względów sanitarnych lub kolidujących z nowo projektowanymi ścieżkami. Usunięto większość istniejących krzewów. Posadzono 22 sztuki nowych drzew, 6678 sztuki krzewów, 830 sztuk bylin, pnączy i traw ozdobnych oraz 208 m2 roślin cebulowych i prawie 8 tys m2 nowych trawników.  Wybudowano łącznie prawie 4 tys m2 nowych nawierzchni. Główna oś parku została podkreślona nawierzchnią mineralno żywiczną, przepuszczalną, łączącą dwa place z nawierzchni granitowej. W miejscu dawnego kwietnika wybudowano plac z fontanną (typu dryplaza czyli fontanna bez lustra wody), wraz z oryginalną małą architektura i nasadzeniami z roślin ozdobnych.

wfosigw.jpgW drugiej części parku, za Pomnikiem ku czci poległych w II wojnie światowej, park ma bardziej rekreacyjny charakter. Znajduje się tam plac zabaw dla dzieci, pod którym zostały zastosowane dwa typy nawierzchni, piaskowa oraz bezpieczna nawierzchnia wylewana, która umożliwi również zabawę dzieciom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, na specjalnych do tego przystosowanych urządzeniach. W miejscu dawnej pergoli odbudowano nową, o konstrukcji stalowej połączonej z elementami drewna. W tej części parku znajduje się również przestrzeń rekreacyjna z 11 leżakami parkowymi. W całym parku zamontowano 53 ławki z drewna egzotycznego, 24 stojaki na rowery, 31 koszy na odpady, 3 duże ławki łukowe z oparciem i 5 bez oparcia. W parku obowiązuje strefa przyjazna dzieciom oraz zakaz wprowadzania psów. Inwestycja kosztowała 2 825 820,23 zł, z czego środki własne Miasta Gniezna to 878 740,05 zł i pożyczka umarzalna w 40 % z Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Poznaniu 1 947 080, 18 zł.

www.wfosgw.poznan.pl

Opublikowano: 21 czerwca 2017 11:19

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 7400

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-web.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM