Legenda pędzlem malowana

Legenda pędzlem malowana (link otworzy duże zdjęcie)

W każdej legendzie jest nutka tajemnicy. Czytanie legend, to przede wszystkim świetna zabawa, a poza tym nigdy nie wiadomo, ile w nich fantazji, a ile wiarygodnych faktów. Zawsze jest jakieś ziarenko prawdy ukryte w legendzie. W dzisiejszym, zekranizowanym świecie coraz mniej iluzji, fantazji. Legendy kojarzą się z czymś pięknym, co opowiadali nam dziadkowie i rodzice. Czytając, warto zagłębiać się w ich świat, dlatego Przedszkole nr 6 zaprosiło gnieźnieńskie placówki do udziału w VII już edycji „Malowania w plenerze na sztalugach” pod hasłem Legenda Pędzlem Malowana. Plener odbył się 9 czerwca 2017 roku pod patronatem Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza. Wzięło w nim udział 8 przedszkoli:

Przedszkole nr 2 „Źródełko” - Martyna Maciejewska, Olivier Liberkowski
Przedszkole nr 8 „Mali Polanie” - Bogumiła Suplicka, Oskar Lewandowski
Przedszkole nr 12 „Plastusiowo” - Amelia Boczkowska, Szymon Porada
Przedszkole nr 17 „Piastowska Gromada” - Szymon Majewski, Emil Sikorski
Przedszkole „Słoneczko” - Lena Dziel, Michalina Dąbrowska
Przedszkole „Leśna Kraina” - Jakub Staroń, Tobiasz Czajkowski
Przedszkole „Mali odkrywcy” - Hanna Binarsch, Zofia Skrzypczak
Przedszkole nr 6 „Polne Kwiaty” - Jagoda Walczak, Zuzanna Szalaty

Zebrane dzieci, ich opiekunów oraz zaproszonych gości: Dyrektora Wydziału Edukacji UM Mariana Pokładeckiego, Kierownika Biblioteki Publicznej Urszulę Piątyszek, Prezesa Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych Małgorzatę Tomczak, Radnego Rady Miasta Gniezna Ryszarda Karmolińskiego, emerytowaną dyrektor Przedszkola nr 6 Leokadię Mikułę powitała dyrektor Przedszkola nr 6 Mariola Ilnicka i zaprosiła do obejrzenia oraz wysłuchania inscenizacji „Dawno, dawno temu…” w wykonaniu dzieci z oddziału III „Bławatki” pod kierunkiem nauczycielki Barbary Pisarek. Starannie dobrana dekoracja, stroje i rekwizyty aktorów sprawiły, że widzowie z przedstawienia mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o korzeniach i historii naszego państwa. Następnie dzieci uczestniczące w konkursie przeszły „w plener” do sztalug i po wysłuchaniu krótkiego komentarza plastyczki Basi Pisarek przystąpiły do pracy. Powstały piękne, ekspresyjne obrazy opowiadające o dawnych czasach.

Po naradzie komisja konkursowa złożona z obecnych na plenerze malarskim gości, uwzględniając bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny małych malarzy, kompozycję i oryginalne ujecie bardzo trudnego do namalowania tematu (z którym dzieci poradziły sobie doskonale) postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom pleneru malarskiego równorzędne nagrody.

Z rąk pani dyrektor Ilnickiej utalentowani artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy, a upominki wręczali dostojni goście. Organizatorzy podziękowali też nauczycielom przygotowujących dzieci i poszczególnym przedszkolom wręczając dyplomy. Dorośli i dzieci dostali także okazjonalne wydanie pisemka Przedszkola nr 6 „Kocham czytać legendy polskie”. Wszyscy zwiedzili też wystawę prac plastycznych przedszkolaków z „szóstki” dotyczącą znanych dzieciom legend. Imprezę zakończono pamiątkową fotografią i poczęstunkiem, przy którym przedszkolaki na podstawie rekwizytów odgadywały tytuły baśni.

Dyrektor przekazała zebranym informacje, że plener malarski zorganizowany został w ramach obchodów w Przedszkolu nr 6 „Polne Kwiaty” XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, a tematykę – legendy - wybrano dlatego, ponieważ poszerza słownictwo dzieci, zawiera morał. który zawsze czegoś uczy, kształtuje charakter, wyzwala emocje i inspiruje do malowania magicznych, fantastycznych scen rozwijających uzdolnienia i talenty przedszkolaków.

Opublikowano: 14 czerwca 2017 08:28

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 738

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-web.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM