Nowy skwer z nowym imieniem

 (link otworzy duże zdjęcie)

26 maja odbędzie się uroczystość nadania imienia ppłk. Adama Borysa ps. „Pług” nowo powstałemu skwerowi przy Szkole Podstawowej nr 9. Upamiętnieniu urodzonego w Niechanowie dowódcy Batalionu Parasol towarzyszyć będą konkursy dla dzieci, festyny oraz rajd rowerowy.

 

Niespełna rok temu prezydent Tomasz Budasz, podczas rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zadeklarował kombatantom i harcerzom, że pamięć ppłk Adama Borysa „Pługa” będzie uczczona. Tak też się stanie. Patriotyczne uroczystości organizowane przez Urząd Miejski, Szkołę Podstawową nr 9 oraz hufiec ZHP Gniezno rozpoczną się w piątek 26 maja o godz. 11:00 uroczystością nadania imienia ppłk. Adama Borysa ps. „Pług” skwerowi przy Szkole Podstawowej nr 9.  – Czyny, jakimi wsławił się dla naszego kraju ppłk Adam Borys, mają dla nas, osób o nim pamiętających,  ogromną wartość. Poprzez nadanie imienia skwerowi, chcemy przede wszystkim utrwalić pamięć o tym niezwykłym człowieku. Miejsce, które chcemy nazwać jego imieniem nie jest przypadkowe. Obok niego znajduje się szkoła. Poprzez kultywowanie historii o bohaterach z czasów II Wojny Światowej pragniemy na stałe wpisać się w świadomość uczniów wzorce, które warto naśladować – mówi Michał Powałowski, zastępca prezydenta Gniezna, pomysłodawca uroczystości. Również w piątek o godz. 12:15 odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej ppłk. Borysowi w Bibliotece Publicznej przy ul. Staszica, a po południu o godz. 17:00 na dziedzińcu SP 9 odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gniezna.

Imprezą towarzyszącą uroczystościom patriotycznym będzie Rajd Rowerowy organizowany przez gnieźnieńskie koło Polskiego Klubu Ekologicznego.  Wyjedzie on w sobotę 27 maja z gnieźnieńskiego Rynku o godz. 10:00 (rejestracja od 9:30), po pokonaniu 24 km, o 11:00 dojedzie do SP 9 gdzie rozpocznie się Festyn Rowerowy. Również w sobotę o godz. 15:00 promenadzie wokół jeziora Winiary zostanie nadane imię Batalionu Parasol, natomiast zejście od ul. Staszica do jeziora Winiary będzie Aleją Szarych Szeregów.

 

Opublikowano: 18 maja 2017 14:33

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1744

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-web.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM