Klasztor oo. Franciszkanów wciąż pięknieje

Gwardian gnieźnieńskiego zgromadzenia, ojciec Zenon Garus w nowej bibliotece klasztoru oo. Franciszkan (link otworzy duże zdjęcie)

Po odrestaurowaniu nawy głównej oraz konstrukcji nowej biblioteki klasztornej, działania konserwatorskie w kompleksie kościelno-klasztornym oo. Franciszkanów przeniosły się do krużganków i wirydarza. Ogrom prac wykonywany jest z funduszy unijnych, oraz m.in. przy wsparciu środków Miasta Gniezna.

Trwające od kilku lat prace konserwatorskie i restauracyjne kontynuowane mają docelowo pozwolić na szersze udostępnienie tej jednej z perełek gnieźnienskich zabytków dla dostępu mieszkańców i turystów. Wśród remontowanych pomieszczeń znajduje się również krypta, która w niedalekiej przyszłości może np. być przeznaczona na cele muzealno-wystawiennicze.

Przypomnijmy, że kościół wraz z klasztorem oo. Franciszkanów w Gnieźnie są unikatowe w Polsce, pod względem zachowania oryginalnego kształtu całości kompleksu. Jego poczatki datowane są na 1270 r.; poźniej wczesnogotycka świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Po pożarze w 1613 r. została odremontowana, a następnie odnawiana w latach 1755-1772. Po kasacie klasztoru w 1837 roku Franciszkanie wrócili do Gniezna w 1928 roku.
Obecny kościół pw. Najświętszej Marii Panny to kościół murowany, oryginalnie jednonawowy. Dawne oratorium klarysek, tworzy dziś nawę boczną kościoła. W wnętrzu świątyni znajduje się między innymi cenny relikwiarz błogosławionej Jolenty i obraz Matki Bożej „Pani Gniezna”. Pozostałe wyposażenia pochodzi z XVII wieku. Boczne ściany kościoła zdobią figury Niepokalanej Matki Bożej, św. Franciszka oraz św. Piotra i św. Pawła.

Więcej zdjęć z remontowanego kompleksu w galerii:
http://gniezno.eu/galeria/zdjecia/14723/kompleks_koscielnoklasztorny_oo_franciszkanow

Opublikowano: 17 lutego 2017 10:10

Kategoria: Aktualności

Kompleks kościelno-klasztorny oo. Franciszkanów

Wyświetleń: 819

Urząd Miejski w Gnieźnie

Realizacja: IDcom-web.pl

Zdjęcia: Jerzy Andrzejewski oraz Archiwum UM